Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česku chybí strategie boje s korupcí, nová vláda změnu nepřinesla, uvedla Transparency International

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Česku chybí dlouhodobá strategie omezování korupce, uvedla česká kancelář mezinárodní neziskové organizace Transparency International (TI), která dnes zveřejnila celosvětový index vnímání korupce za loňský rok. Česká republika se v něm umístila na 41. příčce ze 180 hodnocených zemí. Podle TI chybí českým politikům odhodlání přijímat systémové změny. Vláda Petra Fialy (ODS) v tomto ohledu žádnou výraznou změnu nepřinesla, uvedla Transparency International ČR (TI ČR).

Česká republika získala v dnes publikovaném srovnání 56 bodů ze 100 možných. To představuje dvoubodové zlepšení oproti předchozímu hodnocení, ale stále je to výsledek o osm bodů nižší než je průměr Evropské unie.

Příčinou je podle TI ČR zejména dlouhodobě neřešená strategie omezování korupce v Česku, a to především ze strany politické reprezentace napříč spektrem. Z dlouhodobé perspektivy postupuje omezování korupce v ČR tempem dva kroky vpřed a dva kroky vzad.

Politikům chybí jasná strategie a odhodlání přijímat ambiciózní a systémové změny, kritizuje organizace. Většinu protikorupčních zákonů za poslední desetiletí podle ní zákonodárci schválili zejména díky evropské legislativě a tlaku mezinárodních organizací.

"Vláda Petra Fialy v tomto ohledu nepředstavuje žádnou výraznou změnu. Vypadá to, že se spokojila s tím, že Andrej Babiš (ANO) už není premiér a zapomněla, že jím zase může být," uvedl ředitel TI ČR Ondřej Kopečný. "Vládní koalice zatím nenašla odvahu na novelu zcela bezzubého zákona o střetu zájmů, její návrh na ochranu oznamovatelů je jen stínem skutečně efektivního řešení a velké naděje nevzbuzují ani slabé plány na regulaci lobbingu," dodal.

Za zklamání Kopečný označil i přístup vládních stran ke korupčním aférám týkajících se jejich členů. Kauzy Dozimetr či kupčení s městskými byty v Brně nenaplnily deklarovanou změnu v podobě zlepšení politické integrity v Česku, kterou vládní strany před sněmovními volbami v roce 2021 slibovaly, kritizuje TI ČR.

Nesplněné sliby politici omlouvají nutností řešit důležitější agendu. Ačkoliv vláda čelí bezprecedentním výzvám, z kroků řady zástupců pětikoalice podle TI vyplývá, že hlavním důvodem pro pomalý postup protikorupční legislativy je nezájem, neznalost nebo dokonce cílené oslabování účinnosti navrhovaných protikorupčních zákonů.

Česká kancelář TI jmenovitě kritizuje chystanou novelu zákona o státním zastupitelství nebo "osekaný" návrh zákona o ochraně oznamovatelů. Organizace poukazuje rovněž na to, že Česko podceňuje boj proti praní špinavých peněz. Česká republika podle ní nadále zůstává oblíbenou tranzitní zemí pro praní špinavých peněz. "Tyto transfery jsou především ze zemí bývalého Sovětského svazu a peníze putují dále na Západ," varuje TI ČR.

Témata:  Transparency International (TI) korupce

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.