Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bitcoin dnes slaví 15. narozeniny. Bude do něj investovat i Česká národní banka?

Bitcoin
Bitcoin
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: Před rokem touto dobou bitcoin, tedy nejstarší a nejrozšířenější světovou kryptoměnu, mnozí odepisovali a vyhlíželi jeho definitivní krach. Už poněkolikáté se ale spletli. Vždyť jen od počátku letošního roku se bitcoin zhodnotil o zhruba 110 procent z lednového "dna" pod 17 tisíci dolary. V minulém týdnu dokonce svoji cenou překročil hodnotu 35 tisíc dolarů, a to poprvé od května 2022.

Přesně před patnácti lety, 31. října 2008, pseudonym Satoshi Nakamoto zveřejnil "white paper" k bitcoinu, tedy jakousi jeho zakládací listinu. Bitcoin se tak v solidní kondici dožívá patnácti let věku. Je v rozpuku puberty, ale výkyvy jeho ceny jsou mnohem slabší než před pár lety, takže působí vyzráleji než snad kdykoli ve svém dosavadním "životě".

Bitcoinový fond

Důvodem nynějšího výrazného oživení zájmu o investice do bitcoinu jsou především stále intenzivnější spekulace o již brzkém schválení fondu, který by ve Spojených státech umožňoval přímé investice do bitcoinu na okamžitém trhu s ním. Dosud takový fond ve Spojených státech neexistuje, přestože různé společnosti o jeho zřízení usilují již více než deset let. Pokud by takový fond vznikl, lze předpokládat, že zásadně přispěje k usnadnění a popularizaci investic do bitcoinu mezi drobnými investory v USA. Bitcoin by tak získal nový početný okruh potenciálních investorů, a navíc by upevnil svoji pozici coby již celkem standardního investičního aktiva.O schválení takového bitcoinového fondu se nyní snaží hned několik společností, včetně zvučných a dobře zavedených jmen konvenčního finančnictví, jako jsou BlackRock nebo Fidelity. BlackRock představuje největšího správce aktiv na světě a podílí se třeba i na správě investic rezerv České národní banky. Pokud by takovéto společnosti disponovaly svým bitcoinovým fondem, velmi pravděpodobně dojde k výraznému rozšíření okruhu jeho vlastníků a uživatelů. Což pochopitelně už nyní – v rámci dané spekulace – podporuje vzestup ceny bitcoinu. A s ním i řady dalších kryptoměn, jichž nyní existují již tisíce.Spekulace o brzkém zřízení bitcoinového fondu, nebo dokonce hned několika takových fondů, neboť žadatelů je několik, v minulém týdnu na sociálních sítích přiživila rychle se šířící zjištění analytika Bloombergu Erica Balchunase. Ten na platformě X upozornil, že organizace zajišťující clearing a vypořádávání obchodů na amerických burzách – Depository Trust and Clearing Corporation – již přidělila takzvaný ticker (neboli při investování a obchodování oficiálně používanou zkratku) fondu jménem iShares Bitcoin Trust. Což je právě obchodní název zamýšleného bitcoinového fondu společnosti BlackRock. Přidělení tickeru ještě sice neznamená formální schválení fondu, avšak jde o poměrně spolehlivý signál, že takové schválení může být "na spadnutí".Bitcoin se v posledních letech stále více chová jako konvenční technologická akcie, což je pro mnohé – vedle stále pravděpodobnějšího zřízení bitcoinového fondu spravovaného společnostmi typu BlackRock – dalším dokladem jeho zralosti. Nabízí se tak otázka, zda by se k investicím do této kryptoměny mohly po patnácti letech existence osmělit také centrální banky, včetně té tuzemské. Ostatně víme už, že právě BlackRock se podílí na správě i jejích investic.

Proč jen akcie Applu či Tesly?

V letošním třetím čtvrtletí ČNB citelně navýšila své investice v řadě amerických technologických firem. Ve společnostech jako Apple, Tesla či Microsoft zvýšila své dosavadní investice o zhruba 50 procent, plyne ze záznamů pro americkou Komisi pro burzy a cenné papíry, z nichž předevčírem cituje prestižní americký finanční týdeník Barron’s.Své investice na amerických burzách ČNB letos přes léto podle týdeníku rozšířila o 1,88 miliardy dolarů, a to z 4,4 miliardy koncem června na 6,28 miliardy koncem září. To v přepočtu dle průměrného kursu letošního třetího kvartálu odpovídá navýšení amerických investic ČNB o bezmála 42 miliard korun.

Co se týče konkrétně akcií Applu, těch letos od července do září ČNB pořídila celkem 818 501 kusů, takže ke konci září jich měla celkem zhruba 2,6 milionu. Průměrná cena akcie Apple v přepočtu do české měny přitom letos ve třetím čtvrtletí činila zhruba 4067 korun. ČNB tudíž jen za akcie Applu dala od července do září 3,33 miliardy korun.Akcií Tesly v letošním třetím čtvrtletí ČNB pořídila 163 682 (celkem jich ke konci září měla 482 573 kusů) a stály ji průměrně zhruba 257 dolarů za kus. Od července do září za ně dala tedy přibližně miliardu korun. Když tedy takto poměrně masivně ČNB investuje do akcií technologických firem, proč by vskutku nemohla dát alespoň zlomek celkového objemu investovaného do amerických technologických firem právě do bitcoinu? Ano, bitcoin je stále mnohem kolísavější, tedy rizikovější. Přesto se stále těsněji vyvíjí v souladu s vývojem cen technologických akcií, přičemž navíc nabízí potenciálně mnohem vyšší zhodnocení. Je škoda se o takového zhodnocení připravit. V BlackRocku si to už uvědomili; uvidíme, zda i v ČNB.

Témata:  Bitcoin

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jak ušetřit v létě v domácnosti peníze? Na úsporné klimatizaci a levnější elektřině

Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat energeticky úspornou klimatizaci a správného dodavatele elektřiny, aby se vám investice co nejrychleji vrátila? A aby vás co nejméně trápily účty za elektřinu?