Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Analytici očekávají ponechání základní úrokové sazby ČNB na sedmi procentech

Česká národní banka
Česká národní banka
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Bankovní rada České národní banky (ČNB) zřejmě i na středečním jednání ponechá základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK.

Podle nich data z ekonomiky ukazují nižší inflační tlaky než v minulosti, takže rada zřejmě nebude mít důvod k růstu sazeb. Jejich snížení opakovaně vyloučil guvernér ČNB Aleš Michl. Centrální banka naposledy upravovala sazby před rokem, kdy je zvýšila o 1,25 procentního bodu na současnou úroveň.

Hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil očekává ponechání sazeb beze změny. "Aktuálně platná prognóza ČNB počítá s tím, že i při stávající úrovni sazeb se česká inflace sníží ke dvouprocentnímu cíli v horizontu jednoho roku. Od momentu zpracování této prognózy navíc prakticky všechna ekonomická data ukazovala na nižší inflační tlaky, než ČNB očekávala. Případným zvýšením sazeb by tedy centrální banka hasila požár, který podle její vlastní prognózy již nehoří," uvedl.

Analytik investiční společnosti Portu Marek Pokorný připomíná, že sazby jsou na sedmi procentech už rok, přestože se inflace v té době pohybovala nahoru i dolů. "Důvodů pro růst sazeb má ČNB méně než na posledním měnovém zasedání. To ještě podtrhává skutečnost, že inflace v květnu zmírnila a klesla o 1,6 procentního bodu na 11,1 procenta," uvedl.

Rovněž analytici České spořitelny konstatují, že většina dat z ekonomiky má spíš protiinflační charakter. "I proto vidíme stabilitu sazeb pro červnové zasedání stále jako nejpravděpodobnější scénář, ačkoliv se jejich případné zvýšení obecně nedá vyloučit," míní.

Ve prospěch zachování sazeb hovoří i poslední vyjádření členů bankovní rady v médiích. Viceguvernér Jan Frait v rozhovoru s agenturou Bloomberg uvedl, že vidí méně důvodů k růstu sazeb než na květnovém jednání bankovní rady. Člen rady Jan Kubíček v rozhovoru s Reuters řekl, že současná měnová politika je už dostatečně přísná.

Podle analytika společnosti FinGO Jakuba Ryby ale květnové zpomalení inflace nedává automaticky důvod k očekávání poklesu sazeb. Připomíná, že ve srovnání s loňskem je růst spotřebitelských cen stále rychlý. "Jako argument pro snížení úrokových sazeb proto patrně nižší inflace posloužit ještě nemůže a případnou změnu směrem dolů očekáváme nejdříve na konci tohoto roku," řekl.

Podobný názor má i Hradil. "Počítat nelze ani se snížením sazeb, ke kterému se bankovní rada odhodlá teprve v momentě, kdy si bude neochvějně jista, že tím neriskuje podcenění situace a prodloužení stávající inflační agonie. Tuto jistotu přitom v tuto chvíli dost dobře mít nelze," uvedl. Podle analytiků České spořitelny by první pokles sazeb mohl přijít v listopadu.

Na květnovém jednání bankovní rada těsnou většinou čtyř proti třem hlasům rozhodla o zachování základní sazby na sedmi procentech. Členové rady Tomáš Holub, Karina Kubelková a Jan Procházka hlasovali pro zvýšení o 0,25 procentního bodu. Michl po jednání rady řekl, že zvýšené úrokové sazby bude centrální banka udržovat delší dobu, aby zajistila návrat inflace ke dvouprocentnímu cíli.

Témata:  Česká národní banka (ČNB) úrokové sazby

Aktuálně se děje

9. července 2024 11:05

8. července 2024 10:28

České stavebnictví se propadá. Ničí ho přílišná byrokracie

„Stavět v České republice je drahé, zdlouhavé a administrativně náročné. To může odrazovat velké zahraniční investory i české domácnosti, aby se pouštěli do nových projektů. Navíc stavebnictví nadále zatěžují stále relativně vysoké úrokové sazby a nedostatek pracovních sil,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jak ušetřit v létě v domácnosti peníze? Na úsporné klimatizaci a levnější elektřině

Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat energeticky úspornou klimatizaci a správného dodavatele elektřiny, aby se vám investice co nejrychleji vrátila? A aby vás co nejméně trápily účty za elektřinu?