Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Eurozóna rozhodla: Nepodpoří banky dodatečným kapitálem

Státy eurozóny se v úterý shodly, že prozatím nebudou dodatečným kapitálem podporovat evropské banky. Informuje o tom agentura Reuters.

Eurozóna již vyčlenila pro banky v Řecku 10 miliard eur (244,5 miliard korun), pro irské finanční ústavy 35 miliard (855, 75 miliard korun) a pro portugalské 12 miliard (293,4 miliard korun). S další finanční injekcí eurozóna nepočítá.

Rozhodnutí zástupců zemí platících společnou evropskou měnou, kteří se sešli v Bruselu před setkáním ministrů financí zemí EU naplánovaným na 16. září v Polsku, je reakcí na výzvu šéfky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeové, která v pondělí prohlásila, že evropské banky potřebují dodatečný kapitál. Podle MMF banky potřebují dalších 200 miliard eur, aby vydržely rizika spojená s dluhovou krizí a slabým ekonomickým růstem. "Hovořili jsme o tom s MMF a oni souhlasili, že předběžná cifra bude zrevidována směrem dolů. Její snížení bude docela zásadní," řekl Reuters jeden z účastníků jednání představitelů zemí eurozóny.

Témata:  banky EU

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.