Zlátá horečka u nás: Česká mincovna přichází se "zlatomatem"

Cena zlata se žene k hranici 1900 dolarů za troyskou unci a Češi za zlato utrácejí desítky milionů korun denně. Dodací lhůty se přitom odsouvají až do druhé poloviny září. Sklady už jsou totiž dávno prázdné. Informují o tom úterní Hospodářské noviny (HN).

reklama

"V pátek jsme prodali zlato za třicet milionů korun," potvrdil HN rekordní prodej ředitel České mincovny Radek Šulta. Ten den si jedna zákaznice koupila zboží za 7 milionů korun, což byla pro mincovnu nejdražší jednorázová objednávka v historii. Ačkoli mincovna na prodeji zlatých cihel moc nevydělá (marže jsou jednoprocentní), plánuje zavést prodejní automaty na zlato. Ty by se v Česku podle ředitele mincovny mohly objevit ještě tento rok. "Zlatomaty by měly být na letištích, v kasinech a v nákupních zónách v Praze, Brně, Karlových Varech a dalších velkých městech.
 
"Kromě zlatých cihliček budeme v automatech nabízet i další produkty jako medaile a mince," říká Šulta s tím, že ceny by měly být podobné těm, za které mincovna zboží prodává na internetu. Mincovna zatím vyjednává podmínky, konkrétnější informace proto zatím nesděluje.
 
První automat "Gold to go" vznikl v roce 2009 v Německu. Od té doby jich stejnojmenná firma po světě instalovala celkem sedmnáct. Koupit si zlato v automatu mohou lidé například ve Frankfurtu nad Mohanem, Dubaji a od července také v Londýně.

Témata: zlato

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky