Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie vyšetřuje ERÚ kvůli "zběsilému" získávání licencí solárníků

Získávání licencí na solární elektrárny na konci loňského roku bylo natolik zběsilé, že už ho vyšetřuje policie. Pracovníci Energetického regulačního úřadu (ERÚ) jsou podezřelí, že při povolování solárních elektráren pomáhali podvodníkům, vyloučena není ani korupce, píší pondělní Hospodářské noviny.

Postup některých úředníků vyšetřuje Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Jen od 15. prosince do Silvestra povolil ERÚ 328 slunečních elektráren. Stovky žádostí ovšem také zamítal. Důvodem k takovému spěchu byly peníze. Jen zdroje spuštěné do 31. prosince totiž mají nárok na loňskou vysokou výkupní cenu elektřiny, a to na dvacet let, popisují Hospodářské noviny. Policie začala několik podezřelých případů vyšetřovat pro podezření z podvodu. Upozornilo ji na ně samo vedení ERÚ ještě za bývalého šéfa Josefa Fiřta. Ten kvůli pochybení při udělování licencí odvolal šéfa licenčního odboru Luďka Pražáka. V jeho případě však podle zdroje Hospodářských novin nešlo o podezření z korupce, ale o manažerské selhávání. Minimálně jeden úředník však musel z ERÚ úplně odejít, protože udělil licenci elektrárně, která ještě nebyla dostavěna. Pracovníci ERÚ pod podmínkou anonymity mluví o politickém tlaku ve prospěch některých projektů. Mezi elektrárnami schválenými před koncem roku jsou i zdroje skupiny ČEZ, ocelářského magnáta Zdeňka Zemka či bývalých vlastníků mosteckých dolů. Ve snaze odhalit podvodníky začal ERÚ loni fyzicky kontrolovat všechny nově povolované zdroje nad jeden megawatt výkonu. A zaznamenal případy, kdy stavební úřady vydaly kolaudační rozhodnutí na zdroje, které neměly ani nainstalované solární panely. Objevil i revizní zprávy vydané na ještě neexistující elektrárny. Chybovat tak museli i stavební úřady či revizní technici, i zde mohlo jít o korupci, píší Hospodářské noviny.

Témata:  policie fotovoltaici

Související

Aktuálně se děje

13. ledna 2026 18:19

5. ledna 2026 9:50

Předpověď počasí na noc a úterý 6. ledna. Teploty mohou klesnout až k −14 °C

Úterní počasí nabídne výrazně zimní ráz. Noc bude jasná až polojasná a mrazivá, teploty mohou klesnout až k −14 °C. Přes den zůstane pod nulou, ráno s menší oblačností, během dne však mraků přibude, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy