Zničila vám povodeň peníze? Nechte si bankovky vyměnit!

Povodeň, která se prohnala Českem, stála několik lidských životů, devastovala majetek v hodnotě miliard korun a také ničila peníze, které měli lidé ve svých domovech. Zničené bankovky nebo mince, se kterými se nedá platit, vám vyměníme. Stačí je jen poslat, říká Petra Hájková z České národní banky.

reklama

Důležité je, aby povodní poškozené peníze jejich majitelé co nejrychleji rozložili a usušili. „Nenechávejte zvlhlé nebo mokré bankovky v balíčcích nebo v uzavřených obalech, kde může velmi rychle dojít k procesu tlení,“ radí Hájková.


Před zasláním poškozených peněz do České národní banky je třeba zachovat správný postup.


Nejdříve bankovky a mince omyjte v roztoku dezinfekčního prostředku (např. Savo) v poměru 1 díl dezinfekčního prostředku na 20 dílů vody. Poté bankovky a mince opatrně properte čistou vodou. Jakmile bankovky a mince usušíte, vložte je do vhodného obalu jako například obálka, igelitový sáček nebo plastové pouzdro.


Poté musíte vyplnit žádost, kterou si můžete stáhnout zde.

 

Důležité je, abyste v žádosti uvedli, že důvodem poškození byly povodně. Peníze společně s vyplněnou žádosti dejte do obálky, kterou nadepište „POVODNĚ“ a pošlete na adresu České národní banky. V bance pak peníze prozkoumají a pošlou vám stejný obnos ve vyměněných bankovkách a mincích zpět.

 

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky