Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Úroky bank jsou směšné! Nemá smysl spořit, zlobí se Češi

Úroky bank jsou směšné! Nemá smysl spořit, zlobí se Češi

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Polovina obyvatel České republiky se domnívá, že jsou úrokové sazby bank na tuzemském trhu tak mizivé, že se ani nevyplatí spořit. S tímto tvrzením naopak nesouhlasila pouze necelá třetina respondentů, v pondělí o tom prostřednictvím výsledků vlastního šetření informovala ING Bank.

Mezinárodní průzkum také ukázal, že podmínky úrokových sazeb ve více bankách srovnává jen necelá třetina Čechů. V tomto ohledu se tím pádem řadíme do vod evropského podprůměru, kde se o výši úročení v různých finančních domech zajímá cca 40 procent Evropanů. Nejčastěji přitom jednotlivé nabídky srovnávají Poláci (50 procent), Turci a Rumuni. Proti tomu nejmenší zájem v tomto ohledu projevují Nizozemci.

O něco lépe si však podle šetření stojíme v oblasti povědomí o výši úročení svých úspor. "I přesto, že více než 70 procent Čechů uvádí, že má povědomí o úročení svých úspor, jen třetina z nás porovnává nabídky úrokových sazeb různých bankovních domů. Neznalost neomlouvá, a nemohou se tedy divit, že se jejich finanční rezervy nezúročují podle jejich představ," tvrdí ředitel detailové části ING Bank ČR Libor Vaníček.

Nízké úrokové sazby vnímají kromě Čechů jako nevýhodné nejčastěji Rakušané a Slováci. Pozitivní náhled na jejich úroveň mají naopak Poláci a Francouzi. Nespokojenost poloviny lidí v České republice s výší úroků je podle Libora Vaníčka na jednu stranu pochopitelné. "Na druhou stranu i nízké úrokové sazby jsou lepší, než když leží peníze ladem doma," zakončil.

Mezinárodní průzkum ING Bank je studií na téma spoření a výdajů, kterou no konci roku 2012 realizovala společnost TNS Nipo ve 14 evropských zemích, na reprezentativním vzorku 1 000 obyvatel v každé ze sledovaných zemí.

Témata:  banky

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.