KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: S dnešními Dušičkami jsou bohužel spjaty také krádeže. Zkušenost z minulých let dává tušit, že i letos se budou hojně krást třeba mosazné svícny, vázy nebo květiny. Zloději také s oblibou vykrádají auta zaparkovaná u hřbitovů, kde jsou v dušičkový den často pořádné „davy“ a situace nemusí být zrovna přehledná.
Češi za dušičkové předměty vydají letos v souhrnu 1,2 miliardy korun, v průměru 140 korun na dospělou osobu. Mnozí však utratí za dušičkové předměty, třeba věnce z chryzantém, třeba až tisíc korun. Takže zloději mají „pré“. Kradou vše, co lze zpeněžit. Ve výsledku si tak v souhrnu za jediný den mohou přijít na desítky milionů korun.
Česko však přesto patří k zemím EU, kde je počet podobných případů v celoevropském měřítku podprůměrný. Ročně se v Česku zaznamená zhruba 750 krádeží typu těch dušičkových na každých 100 tisíc obyvatel, jak vyplývá z aktuálních údajů Eurostatu. Nejhůře jsou na tom v Dánsku a ve Švédsku, kde se ročně zaznamená více než 3500 krádeží na 100 tisíc obyvatel, tedy bezmála pětkrát více než v Česku.
Ještě lépe je na tom Česko v mezinárodním srovnání v případě loupeží, resp. loupežných přepadení, při nichž pachatel jedná násilně či pod pohrůžkou násilí, případně používá zbraň. V Česku se takových loupeží – ať už jde o loupeže právě z automobilů, obchodů či bank – ročně zaznamená patnáct na každých 100 tisíc obyvatel. Jistou útěchou může být to, že třeba v Belgii je to podle dat Eurostatu více než jedenáctkrát tolik, a sice 167 na každých 100 tisíc obyvatel. Výrazně více než v Česku je těchto loupeží v drtivé většině zemí EU. Třeba ve Francii jich je desetkrát více než v Česku, v Německu více než třikrát tolik a v Rakousku nebo ve Finsku jich je dvakrát tolik (viz graf níže).
I aktuální data Eurostatu tedy potvrzují, že Česko je jednou z nejbezpečnějších zemí nejen v Evropě, ale ve světě.
Související
10. února 2020 9:46
25. ledna 2016 10:57