Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda chce prodloužit nouzový stav do 25. května, opozice je proti

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Vláda dnes ve Sněmovně obhajuje prodloužení nouzového stavu do 25. května, ale část opozice je proti. Některé strany navrhují prodloužit nouzový stav, zavedený kvůli koronaviru zatím do čtvrtka, jen do 7. května nebo si kladou podmínky pro souhlas s vládou. Premiér Andrej Babiš (ANO) poslancům řekl, že je nutné bránit šíření viru a prodloužení nouzového stavu zajistí trvání preventivních opatření, třeba omezení obchodu či služeb. Ústavní soud dnes oznámil, že odmítl dvě z 11 stížností proti usnesením vlády kvůli koronaviru, mimo jiné proto, že k projednání není věcně příslušný nebo že byly podány někým neoprávněným.

Menšinová vláda ANO a ČSSD zatím podporu prodloužení vyjednanou nemá. Podle ministra vnitra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka, který již dříve prosazoval delší trvání nouzového stavu, doporučili prodloužení vládě odborníci. "Mně nedává smysl podporovat prodloužení nouzového stavu po dobu kratší, samozřejmě kromě důvodů, které jsou politické," prohlásil.

Babiš dnes připomněl, že původně o prodloužení žádat nechtěl, ale změnil to podle něj rozsudek pražského městského soudu. Podle verdiktu nemůže zásadní restrikce v době nouzového stavu vydávat ministerstvo zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví, ale kabinet podle krizového zákona. Po 25. květnu už budou podle premiéra postačovat mírnější opatření vydávaná podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Například opoziční ODS a SPD by nouzový stav prodloužily jen do 7. května, tedy o týden. Vládní žádost je podle předsedy ODS Petra Fialy zdůvodněna obecně a neobsahuje konkrétní opatření ani analýzy, o které se vláda opírá. Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že jeho strana podporuje kroky vlády k ochraně zdraví a životů lidí, ale kabinet také musí chránit i svobody a majetek obyvatel, což restrikce poškozují.

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) chce hlasovat o prodloužení stavu do 10. května. "Myslíme si, že to vládě dává dostatek času na to, aby připravila skutečně nosné argumenty pro to, zda je v České republice ještě skutečně nutné nouzový stav o další týdny prodlužovat," řekl médiím předseda STAN Vít Rakušan. KDU-ČSL je připravena uvažovat o podpoře přechodného období sedmi až deseti dnů, aby vláda mohla některé záležitosti řešit v legislativní nouzi.

Piráti žádají vládu o splnění několika podmínek. Jinak nepodpoří prodloužení stavu nouze, řekl šéf pirátských poslanců Jakub Michálek. Kabinet podle Pirátů musí složit účty za období nouzového stavu, zveřejnit podklady pro vládní opatření, odůvodňovat rozhodnutí v souladu se zákonem a představit schéma kompenzací pro lidi postižené koronavirovou krizí. Komunisté, kteří menšinovou vládu ANO a ČSSD ve Sněmovně tolerují, zatím neuvedli, jak budou hlasovat. Podle místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče zřejmě podpoří prodloužení nouzového stavu pouze o týden, nejvýše o dva.

Strana TOP 09 s prodloužením nouzového stavu do 25. května nesouhlasí, ale je připravena v případě nutnosti termín posunout. Představitelé TOP 09 oznámili, že dnes požádají vládu, aby do konce května připravila odškodňovací zákon. Ten má přinést jistotu pro všechny postižené opatřeními proti koronaviru, uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Doba na možnou přípravu odškodňovacího zákona ale bude podle vicepremiéra a šéfa Ústředního krizového štábu Hamáčka až po konci epidemie nemoci covid-19 způsobované koronavirem.

Ústavní soud dnes oznámil, že odmítl dvě ze stížností na vládní opatření kvůli koronaviru. Jedno směřovalo proti vyhlášení nouzového stavu z 12. března a proti někdejšímu omezení pohybu v Česku a druhé proti rozhodnutí omezující konání zastupitelstev. V souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru obdržel soud celkem 11 podnětů. Jeden vzal pisatel zpět a dva jsou po dnešku odmítnuté, takže jich zbývá ještě osm.

Soud stížnosti odmítl mimo jiné proto, že k jejich projednání není věcně příslušný, že byly podány někým k tomu neoprávněným nebo že některá opatření ministerstva zdravotnictví již byla zrušena. Dílčí opatření by podle Ústavního soudu měly řešit obecné soudy. Městský soud v Praze minulý týden zrušil hlavní omezující opatření ministerstva zdravotnictví zejména v obchodu a službách. Podle soudu je má vydávat vláda podle krizového zákona, což kabinet následně učinil.

Česká ekonomika by mohla klesnout kvůli dopadům šíření koronaviru o 6,5 až 11 procent, vyplývá z odhadů analytiků oslovených ČTK. Dopady vládních opatření kritizují například pendleři, lidé jezdící z Česka pravidelně za prací do Německa nebo Rakouska. V pátek jich budou stovky protestovat na hraničním přechodu Folmava na Domažlicku. Zaměstnavatelské svazy zase dnes zkritizovaly vládní návrh odložení sociálních odvodů firem. Není podle nich řešením problému, ale pouze jeho posunutím v čase. Kraje dnes oznámily, že se jim nelíbí oddlužení státních nemocnic v Praze a v Brně, které schválila vláda. Poukazují na to, že i krajské nemocnice jsou v dlouhodobé ztrátě a také by potřebovaly pomoc.

Opatření kvůli koronaviru zasáhla i jednu z největších kulturních akcí v Česku. Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech se letos kvůli nynější situaci neuskuteční. Organizátoři dnes v tiskové zprávě uvedli, že plánovaný 55. ročník se bude konat až příští rok od 2. do 10. července. "Vzhledem k tomu, že situace se neustále vyvíjí, nařízení vlády ohledně konání kulturních akcí budou průběžně aktualizována a je těžké je predikovat," oznámili.

V Česku dosud s nemocí covid-19 zemřelo 223 lidí. Od večera se počet obětí zvýšil o jednu. Uzdravilo se zatím 2842 nakažených, což je o 16 víc než v pondělí večer. Případů nákazy bylo v Česku od začátku března zjištěno celkem 7449. S covidem-19 se aktuálně potýká 4384 lidí, z toho v nemocnicích je 359 z nich. Za pondělí přibylo 41 případů nákazy novým koronavirem, což je nejmenší denní přírůstek od 13. března.

Témata:  nouzový stav vláda

Související

Aktuálně se děje

11. října 2024 10:20

9. října 2024 10:46

Rozpočty pod palbou: Národní rozpočtová rada cupuje ten na příští rok. Revize loňského hospodaření přinášejí špatné zprávy

Národní rozpočtová rada nevídaně sepsula návrh státního rozpočtu na příští rok. Našla v něm "díry" minimálně za 45 miliard korun. Loňský rozpočet si zase zpětně berou do parády ČSÚ a Eurostat; opět nevídaně přitom loňská vládní čísla letos revidují a opravují – směrem k horšímu.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy