Veterináři varují před nebezpečnou bakterií v krevetách ze Sapy

Veterináři varují před nebezpečnou bakterií, kterou mohou obsahovat zmražené krevety prodávané v pražské tržnici Sapa. ČR dostala před potravinami varování prostřednictvím systému rychlého varování ze Slovenska, kde se také tato potravina prodávala. Vibrio parahaemolyticus způsobuje zvracení a vodnatý průjem. Na českém trhu se jich mělo prodat půl tuny. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

krevety
reklama

Produkt je označený jako Krevety neloupané bez hlav s šarží VN734VI 264 a datem minimální trvanlivosti do 27. července 2021. Balení vážila 800 gramů, dodavatel byla společnost Julia Alex Asianfood. "Firma dodávající produkt na český trh provozuje maloobchodní prodejnu v areálu SAPA. Vzhledem k dlouhé době trvanlivosti mohou mít někteří spotřebitelé produkt ještě ve svém mrazáku. V takovém případě by jej neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě, kde jej zakoupili," dodal Vorlíček. Prodejna byla označena jako Asijské potraviny.

Bakterie je součástí běžné mikroflóry ústí řek a pobřežních vod. Přenášená je podle veterinářů potravou, hlavně rybami a mořskými živočichy. Inkubační doba trvá asi tři dny. "Hlavními příznaky jsou vodnatý průjem, teplota, zvracení. Vznik onemocnění je vždy spojen s konzumací ryb, mořských živočichů nebo výrobků z nich," uzavřel mluvčí.

Letos v červenci veterináři informovali o tom, že nechali zlikvidovat přes 1300 křepelčích vajec a více než 100 kilo masa neznámého původu, které bylo skladované také v tržnici Sapa. Část těchto potravin byla skladovaná v nevhodných podmínkách, zjistili při kontrole společně s policií a celní správou.

Tržnice se za problémovou z veterinárního pohledu považuje dlouhodobě. Například loni na podzim v ní veterináři odhalili nelegální prodejnu potravin, bylo v ní téměř půl tuny neoznačených potravin bez dokladů původu. U většiny nešlo zjistit datum spotřeby, část produktů měla prošlou dobu trvanlivosti a byla zkažená. U pěti kilogramů sépií bylo datum trvanlivosti překročeno o tři roky.

Loni v květnu zadrželi veterináři s policisty v areálu tržnice v pražské Libuši 80 kilogramů potravin bez dokladů o původu, mimo jiné sušené ryby, olihně nebo zmrazené kachny, přičemž část byla plesnivých.

Témata: bakterie | Sapa | krevety | MoneyMAG.cz
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky