Velikonoce se neprojevily, vláda jedná o rychlejším uvolňování

Velikonoce se podle statistik výskytu covid-19 zatím negativně neprojevily. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je možné zahájit kontrolovaný návrat k běžnému životu, přičemž nutné je opět nastartovat zdravotnický systém.

Vláda ČR
reklama

Vláda nyní o rychlejším programu uvolňování opatření proti koronaviru jedná, představit by ho měla odpoledne. Počet případů nákazy ve středu stoupl o 99 na 7132, což byl nejnižší denní přírůstek v tomto týdnu. Počet testů byl přitom rekordní - 8807. O testování vzorku populace na protilátky proti koronaviru, které dnes začalo v Praze, Brně a Litoměřicích, je mezi veřejností obrovský zájem.

Na konci dubna bude podle modelu zdravotnických statistiků v ČR celkem asi 7800 případů covid-19. Před týdnem odhady hovořily o 10.000 nakažených na konci měsíce. Reprodukční číslo podle Duška kleslo pod jedna, střední odhad je asi 0,7. "Znamená to, že jeden nakažený stihne nakazit méně než jednoho dalšího. Šíření v populaci se tedy zastavuje," uvedl Dušek. Podle něj nelze vyloučit, že se efekt ještě projeví, ale není to pravděpodobné. Na možné projevy svátků v počtu případů nákazy epidemiologové čekali, protože během Velikonoc lidé polevili v dodržování omezení zavedených vládou, jako je nošení roušek. Byly také otevřeny hobbymarkety, kam vyrazily velké počty lidí. Odborníci odhadovali, že od Velikonoc by trvalo nejméně pět dní, než by se případný nárůst projevil. Procentuální nárůst případů proti předchozímu dni ale od pondělí dál klesá. Ve středu byl 1,41 procenta. Od konce března navíc podle zdravotnických statistiků klesá podíl pozitivních případů k počtu testů. Současná hodnota je 3,8 procenta.

Dalším cílem bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) řešit regionální ohniska covid-19, lze to i po městech. Umožní to chytrá karanténa a plošnější testování v místě díky týmům, které teď byly vytvořené pro studii promořenosti populace. Podle Duška bude třeba, aby se virem postupně nakazilo zhruba 40 procent lidí, současný odhad jsou jednotky procent.

Studie covid-19 na testování kolektivní imunity v populaci začala dnes, lidé mají o testování velký zájem. V Praze byla dnešní kapacita testovacích míst naplněna zhruba po 15 minutách, v Brně po necelých třech hodinách od jejich otevření. V Litoměřicích podle mluvčí města Evy Břeňové zatím zdravotníci stíhají otestovat všechny příchozí. V dalších dnes se začne testovat také v Olomouci, Litovli a Uničově. Studie zkoumá, jaký podíl obyvatel už nákazu případně prodělal. Zjistit má, jaké procento osob se s infekcí vypořádává bez příznaků. Celkem má být do studie zapojeno asi 27.000 lidí

Z nemoci covid-19 se k dnešnímu ránu vyléčilo přes 2000 lidí, zemřelých je 210. Mírně se snížil počet hospitalizovaných s nemocí covid-19. Podle údajů ke středě jich je 401. Na 76 klesl také počet pacientů, kteří jsou v nemocnici v těžkém stavu. Jako vyléčení nebo do domácí karantény dosud odešlo z nemocnic 517 lidí.

Podle statistik se nemocí covid-19 nakazilo 308 zdravotních sester a 154 lékařů. V zaměstnání se nakazilo asi 12 procent lékařů a 29 procent sester. Nadále podle Duška platí, že mezi asi 7000 nakaženými je zhruba pětina seniorů. Deset až 11 procent nemocných je starších 75 let. Mezi 206 zemřelými do středy bylo 90 procent starších 60 let. Většinou se zhoršilo nějaké jejich onemocnění, nejčastěji obezita, cukrovka, rakovina, nemoci srdce nebo dýchání. Mimo nemocnice zemřelo 45 lidí.

Opatření proti šíření koronaviru dopadá na další kulturní akce. Zrušení dnes oznámili organizátoři Festivalu Rock for People, který se měl konat 18. až 20. června na královéhradeckém letišti. Organizátoři hledají náhradní termín pro rok 2021. Vstupenky zůstávají v platnosti na nové datum.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky