Ve středu přibylo 6402 případů. PES se drží na 64 bodech

V Česku ve středu přibylo 6402 potvrzených případů koronaviru, je to nejvyšší nárůst od 19. listopadu. Index protiepidemického systému PES se dál drží na 64 bodech, pátý den je tak nad hranicí čtvrtého stupně pohotovosti. Podle dat ministerstva zdravotnictví se ale zhoršily všechny ukazatele. Počet úmrtí s onemocněním covid-19 stoupl o 90 na celkových 9226. Hospitalizovaných je nyní 4326, z toho 545 ve vážném stavu.

Ilustrační fotografie
reklama

Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Přestože protiepidemický systém PES ukazuje už pátý den na horší čtvrtý stupeň, v zemi dál platí třetí stupeň rizika. Podle pravidel by měl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po třech dnech, kdy bude skóre odpovídat přísnějšímu stupni opatření, než reálně platí, zvážit opětovné zpřísnění. Blatný dnes po jednání vlády uvedl, že vláda tak v případě dalšího negativního vývoje epidemie covidu-19 učiní v pondělí.

Výpočet skóre PES vychází z hodnoty reprodukčního čísla, podílu pozitivních ze všech denních testů za posledních sedm dní a počtu nakažených na 100.000 obyvatel v obecné a seniorské populaci. Poslední data ukazují zhoršení u všech těchto ukazatelů. Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného, je nyní 1,15.

Stoupá i podíl pozitivně testovaných. Laboratoře ve středu provedly 22.951 testů na koronavirus, pozitivní výsledek mělo 27,89 procenta z nich, což je při započtení všech testů nejvyšší denní podíl od 7. listopadu.

Nárůst množství nakažených koronavirem zrychluje vytrvale několik dní. Už od minulého čtvrtka jsou denní nárůsty vyšší než za stejný den předchozího týdne. Předtím denní přírůstky od přelomu října a listopadu, kdy dosahovaly rekordních hodnot kolem 15.000 případů, klesaly.

Od březnového začátku epidemie se v ČR koronavirem nakazilo 563.333 lidí, vyléčilo se téměř 494.000 z nich. Aktuálně je v zemi přibližně 60.000 nakažených, většina má mírný průběh. S covidem-19 bylo ve středu hospitalizováno 4326 lidí, o dva více než v úterý. Oproti vrcholu druhé vlny epidemie na přelomu října a listopadu je to skoro dvakrát méně.

Nejpostiženějším regionem je již několik týdnů Havlíčkobrodsko, kde za posledních sedm dní zaznamenali 550 nakažených na 100.000 obyvatel. Relativně nejlépe na tom naopak Třebíčsko se 142 nakaženými na 100.000 obyvatel.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky