Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V neděli je Den matek. Ukažte jí lásku, aniž byste se zadlužili

Den matek
Den matek
Foto: unsplash.com

Den matek je již tuto neděli, a jste-li mámou, není třeba tvrdit, že si nic nepřejete. Stejně tak pokud máte maminku, nevěřte, že si na dárek nepotrpí. Odborníci na marketing a behaviorální finance radí, abyste pro svou mámu nešetřili při nákupu dárku, ale zároveň se nenechali zadlužit tímto gestem.

Den matek je tady a maminky budou vždy říkat, že nic nechtějí nebo nepotřebují, řekl Meir Statman, profesor financí na Leavey School of Business na Santa Clara University.

"Nevěřte jí," řekl Statman, autor nové knihy Bohatství blahobytu: Holistický přístup k behaviorálním financím. Statman v knize vypráví o jednom muži, jehož máma miluje operu, ale vždy koupí levné vstupenky. Tak jí koupí lepší místa. Upozornil na knihu web USA Today.

Statman říká, že pečovat o svou mámu není nikdy špatný krok.

"Přál bych si, aby tu byla moje máma. Mnohokrát bych jí poděkoval dárky ke Dni matek," řekl o své zesnulé matce.

"Když lidé myslí na svou mámu a když jejich matky již nejsou mezi námi, poslední věcí, které by litovali by bylo, že za svou maminku utratili více peněz," dodal.

Když maminky říkají, že ke Dni matek nic nechtějí, „je to omyl,“ řekla Lauren Beitelspacherová, profesorka marketingové divize Babson College ve Wellesley, Massachusetts.

"Jsem máma a vlastně jsem právě viděla toto video na TikToku, které bylo jako každý rok kde maminky říkají, že nic nechtějí, a pak to rodina každý rok ctí a ona je šťastná," řekla Beitelspacherová, matka starších děti na základní škole, která přiznává, že kdysi dělala totéž.

Kolik lidé utratí na Den matek?

Den matek představuje v každé zemi obrovské obchodní očekávání. Podle každoročního spotřebitelského průzkumu The National Retail Federation letos lidé utratí za své matky 33,5 miliardy dolarů, s průměrným výdajem na dárky a oslavy ve výši 254,04 dolarů (tj. asi 6 tisíc korun). Nejvíce utrácejí lidé ve věku 35 až 44 let, kteří mají rozpočet 345,75 dolarů. Očekává se, že tento svátek oslaví 84% dospělých v USA. Nejoblíbenějšími dárky jsou květiny, blahopřání a speciální výlety. Lidé hodlají utratit nejvíce peněz za šperky, speciální výlety a elektroniku. Zajímavostí také je, že na Den matek lidé utratí více peněz než na Den otců.

Měli byste se kvůli Dni matek zadlužit?

Podle amerického průzkumu v maloobchodě průměrný člověk utratí za mámu více než 200 dolarů (4660 korun), ale podle Beitelspacherové nemusíte utrácet tolik, a mnoho matek by to ani nechtělo. Nicméně, vzít celou rodinu na jídlo v některých městech by mohlo snadno přesáhnout zmíněných 200 dolarů (4660 korun) v USA.

Profesorka Beitelspacherová zdůrazňuje, že i s omezeným rozpočtem existují způsoby, jak mamince projevit uznání. Namísto návštěvy drahého místa (restaurace, divadlo, kino) můžete mámě uvařit domácí jídlo nebo si najít společný zážitek, jako například online kurz aranžování květin.

Je důležité být kreativní a přemýšlivý, aniž byste se zadlužovali. Beitelspacherová zdůrazňuje, že máma si přeje vidět, že si jí vážíte, a čas, který spolu strávíte, má také velkou cenu.

Navzdory tomu je podle Statmana také v pořádku občas trochu rozmařilosti. Můžete si odpustit několik večeří venku a raději investovat tyto peníze do své matky na Den matek.

Témata:  Den matek

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy