Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ušetřete na elektřině s fotovoltaikou

Ušetřete na elektřině s fotovoltaikou
Ušetřete na elektřině s fotovoltaikou
Foto: shutterstock.com

PR článek - Chcete snížit roční výdaje za energie o 50 %? Je to až neuvěřitelné, ale přesně tolik průměrně ušetří domácnosti, které se rozhodnou pro fotovoltaiku od ČEZ.

Fotovoltaická elektrárna využívá pro tvorbu elektřiny světlo a díky tomu šetří životní prostředí. Domácnosti, které fotovoltaiku nepoužívají, uvolní ročně do ovzduší až 6 tun CO₂. Pomozte naší planetě a ještě při tom ušetřete. Navíc získáte energetickou nezávislost – elektřina z vlastní výroby vám vydrží průměrně 140 dní v roce. Ovládání fotovoltaiky je jednoduché, můžete ji spravovat z vašeho mobilu, kde se i dozvíte, kolik elektřiny jste vyrobili a spotřebovali.

Cena fotovoltaiky je díky dotacím dostupná téměř pro všechny. Navíc je vám ze strany ČEZ garantováno, že pokud byste dotaci nezískali, vyplatí vám ji z vlastních prostředků. Nejdostupnějším řešením je fotovoltaika s ohřevem vody, jejíž cena po započtení dotace začíná na 73 500 Kč. Přebytečnou elektřinu využívá k ohřívání teplé vody pro vaši domácnost.

Největší soběstačnost a ochranu proti výpadkům sítě nabízí fotovoltaika s bateriovým úložištěm. Její cena po dotaci začíná na 129 000 Kč. Obrovskou výhodou je, že energii z baterie můžete využívat naprosto kdykoliv.

Nejrychlejší finanční návratnost má fotovoltaika s tepelným čerpadlem. Její cena po dotaci začíná na 284 000 Kč. Zároveň jde o nejzelenější variantu fotovoltaiky. Solárně napájené tepelné čerpadlo efektivně chladí a vytápí domácnost.

Jak ušetřit?

Ušetřit můžete i při využívání elektřiny vyrobené fotovoltaikou. Pro svícení používejte především úsporné zářivky. Věděli jste, že běžné vláknové a halogenové žárovky přemění na světlo pouze 10 % dodané elektřiny? Zbylých 90 % přemění na teplo. To už je pěkná porce ztracené elektřiny. Naopak kompaktní zářivky ušetří až 80 % energie a mají až 15x delší životnost. Proto až se příště vydáte do obchodu koupit žárovky, zvolte ty LED. A pokud byste chtěli sáhnout po něčem opravdu speciálním, můžete vyzkoušet chytré osvětlení. Může se jednat jak o celá svítidla, tak žárovky, díky kterým budete moci měnit intenzitu světla v místnosti, barevnou teplotu (chromatičnost), nebo v některých případech i barvu.

A když už jsme u té úspory elektřiny, nezapomeňte také zvolit správného dodavatele plynu. Ušetřit můžete i několik tisíc ročně. A to už se vyplatí.

K nejznámějším dodavatelům plynu patří MND, Yello, E.ON, Bohemia Energy, Centropol, Innogy a ČEZ. U většiny z nich už můžete smlouvu uzavřít zcela nebo alespoň částečně online. Až na jedinou výjimku (E.ON) nabízí smlouvu na dobu neurčitou. Výhodou u některých je možnost zafixovat si cenu plynu až na 3 roky.

Témata:  PR článek Fotovoltaika

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 17:27

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy