Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA hlásí rekordních 77 300 nově nakažených koronavirem za jediný den

Koronavirus COVID-19
Koronavirus COVID-19
Foto: Pixabay

Spojené státy zaznamenaly ve čtvrtek přes 77.300 případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší denní bilance od začátku pandemie v USA i ve světě. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie monitoruje. Třicet z 50 amerických států registrovalo tento měsíc rekordní přírůstky nakažených za jediný den. Zatímco v červnu činil průměrný denní nárůst počtu infikovaných v USA přibližně 28.000, v červenci je to už 57.625.

Rekordních přes 15.000 nakažených dnes oznámila Florida, která je v posledních týdnech v USA epicentrem nákazy. Pokud by se stala samostatnou zemí, umístila by se z hlediska nově zjištěných případů nákazy na čtvrtém místě na světě za USA, Brazílii a Indii.

Svá dosavadní maxima překonaly také Severní Karolína či Texas. Ve městech Phoenix v Arizoně a v San Antoniu v Texasu docházejí kapacity v místních márnicích, úřady proto podle agentury Reuters objednávají chladírenské vozy, do kterých budou ukládat zemřelé v souvislosti s covidem-19.

Američané jsou hluboce rozděleni v tématech, jako je znovuotevírání škol či nošení roušek na veřejnosti. V jednotlivých státech se pravidla používání této ochranné pomůcky liší. Mezi zdravotnickými experty přitom panuje shoda v tom, že nošení roušek je jedno z nejúčinnějších opatření nutných k zastavení šíření nákazy.

Republikánský guvernér státu Georgia Brian Kemp podal žalobu na starostku tamního největšího města Atlanta Lance Bottomsovou, která ve městě nařídila povinné nošení roušek. Kemp ve čtvrtek přijal dekret, který místním samosprávám zakazuje nařizovat povinné zakrývání obličeje. "Tato žaloba je jménem podnikatelů v Atlantě a jejich těžce pracujících zaměstnanců, kteří dělají, co mohou, aby v těchto těžkých časech přežili," uvedl Kemp ve vyjádření. "Lepším využitím veřejných peněz by bylo rozšíření testování a lepší sledování kontaktů infikovaných," uvedla v reakci Bottomsová.

Spojené státy se opět dohodly s Kanadou na prodloužení omezení pro cesty přes společnou hranici. Obě země povolují přeshraniční cesty pouze pro "nezbytné" účely už od března.

Přední americký epidemiolog Anthony Fauci koncem června varoval, že pokud bude v USA pokračovat současný trend pandemie, mohla by země brzy mít až 100.000 nově infikovaných lidí za den. Ve čtvrtečním rozhovoru v televizi CBS však prohlásil, že Spojené státy snad takových počtů nedosáhnou. "Víte, (...), já si myslím, že (hranice 100.000 nakažených denně) nedosáhneme. Doufám, že ne. Dokážu si představit, že pokud současný rozmach nedostaneme pořádně pod kontrolu a bude se to (virus) dál šířit do dalších regionů v zemi, mohli bychom dosáhnout 100.000," poznamenal epidemiolog.

Nyní se v USA průměrně ukáže jako pozitivní asi 8,8 procenta provedených testů, Světová zdravotnická organizace (WHO) ale považuje za znepokojivé, když tento ukazatel přesáhne pět procent. V některých amerických státech se koronavirus prokáže až u každého pátého testovaného. Město New York, které bylo ohniskem pandemie v USA v březnu a dubnu, uvolňuje přísné restrikce pomaleji než většina ostatních míst v USA a podle starosty Billa de Blasia to přináší výsledky. De Blasio oznámil, že se tam nový typ koronaviru prokázal jen u dvou procent ze 40.000 lidí, kteří tam ve středu podstoupili testy.

Podle JHU se v USA celkově nakazilo už přes 3,57 milionu lidí a 138.359 jich po komplikacích doprovázející nemoc covid-19 zemřelo.

Témata:  USA Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy