Thomas Cook: nejstarší cestovní kancelář zkrachovala. Krach se dotkne i českých turistů

Britská společnost Thomas Cook, která patří k největším cestovním kancelářím na světě, vyhlásila bankrot a vstoupila do likvidace. Firma si nedokázala zajistit dodatečné peníze, jak požadovaly věřitelské bankym, a britská vláda finanční pomoc poskytnout odmítla.

Thomas Cook
reklama

Thomas Cook je podle agentury Reuters nejstarší cestovní kanceláří na světě a jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně. Teď je s ní na dovolené v zahraničí kolem 600.000 lidí. Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachovalé britské kanceláře, má v zahraniční asi 1100 českých klientů. Návrat zpět jim podle mluvčího zajistí, nevylučuje ale rušení některých již zakoupených zájezdů.

"Thomas Cook přestal fungovat, takže jsou zrušeny všechny lety této společnosti," oznámil dnes britský úřad pro civilní letectví (CAA). Uvedl také, že už zahájil operaci, jejímž smyslem je dopravit co nejrychleji domů na 150.000 britských turistů, kteří jsou nyní s kanceláří na dovolené. CAA předpokládá, že repatriace britských občanů potrvá zhruba dva týdny. Podle britského ministra dopravy Granta Shappse to bude "největší repatriace v době míru v historii Británie".

Podnik, jenž provozuje také leteckou dopravu a hotely, během posledních dnů vedl horečná jednání s věřiteli i s britskou vládou o finanční pomoci. Rozhovory ale byly neúspěšné. Podle britského premiéra Borise Johnsona by případná vládní pomoc mohla vést k tomu, že v budoucnosti by i další podniky očekávaly podobné zacházení.

Cestovní kancelář si už minulý měsíc dohodla finanční injekci 900 milionů liber (přes 26 miliard Kč). Věřitelské banky ale požádaly, aby si firma zajistila dalších 200 milionů liber jako rezervu pro zimní měsíce.

Britský odborový svaz TSSA činí za situaci zodpovědnou britskou vládu. Johnsonův kabinet se podle šéfa TSSA Manuela Cortese rozhodl "pro ideologické dogma místo záchrany tisíců pracovních míst". Thomas Cook ve světě zaměstnává asi 22.000 lidí, z toho přibližně 9000 v Británii.

Německý letecký přepravce Condor dnes oznámil, že navzdory krachu mateřské společnosti Thomas Cook pokračuje v provozu. Zároveň uvedl, že požádal německou vládu o překlenovací úvěr. Ministerstvo hospodářství potvrdilo, že žádost zkoumá. Condor provozuje asi čtyři desítky letadel.

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachovalé britské kanceláře Thomas Cook, má podle mluvčího Jana Šrámka v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto osoby se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. Šrámek ale nevyloučil, že cestovní kancelář některé již zakoupené zájezdy v nadcházejících dnech zruší. V takovém případě klienti obdrží zpět celou sumu, kterou zaplatili, uvedl mluvčí.

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže mohou nastat problémy u Čechů, kteří si zájezd pořídili u Thomase Cooka v Německu nebo v Británii. Na takové cesty se české zákony nevztahují. V Česku mohou být s britskou společností podle Papeže tisíce klientů, kromě Prahy například i v Českém Krumlově nebo na jižní Moravě.

Podle britského listu The Guardian je za krachem cestovní kanceláře 
Thomas Cook nešťastná fúze s konkurenční MyTravel z roku 2007, obrovské dluhy, oslabení libry v souvislosti s brexitem a také internet, který učinil revoluci v objednávání zahraničních pobytů. Už jen každý sedmý dovolenkář koupí zájezd u cestovní kanceláře, napsal The Guardian.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky