Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Testy v pondělí potvrdily v Česku 216 případů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Testy v pondělí potvrdily v Česku 216 případů nemoci covid-19, o 25 méně než před týdnem. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, zůstalo na 0,95. Nezměnil se ani počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, pátý den za sebou je na hodnotě 15. Mírně přibylo hospitalizovaných pacientů s koronavirem, v pondělí jich bylo 37, o šest víc než v neděli. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Podle jeho statistik se sice zvýšil počet nakažených koronavirem, kteří jsou v nemocnici, nicméně těch, kteří jsou ve vážném stavu, od neděle ubylo, ze sedmi na pět. Minulé pondělí byli ve vážném stavu tři lidé z 34 hospitalizovaných s covidem.

Podle odborníků se v Česku nyní šíří hlavně varianta koronaviru delta, dříve zvaná indická. Britská varianta, která se v zemi začala objevovat počátkem roku, aktuálně tvoří podle expertů asi desetinu případů. Novým typem koronaviru se v Česku od začátku epidemie loni v březnu prokazatelně nakazilo přes 1,67 milionu lidí. Většina se vyléčila, 30.341 lidí zemřelo. Od začátku července ministerstvo eviduje zatím osm případů úmrtí lidí s prokázaným covidem, ve stejném červnovém období to bylo šest desítek případů.

Nejhorší situace ohledně šíření nákazy je nadále v Praze, kde za uplynulý týden připadá na 100.000 obyvatel 41 nakažených. V porovnání s předchozími dvěma dny se tento údaj ale mírně snížil. Nejlepší situace je v Olomouckém, Jihomoravském, Karlovarském a Zlínském kraji, kde je incidence šest.

Jedinou účinnou prevencí proti koronaviru je podle odborníků očkování, s ohledem na to by měla být podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ve všech krajských městech očkovací centra bez nutnosti objednání. Počet podaných dávek vakcíny proti koronaviru od začátku očkování na konci loňského roku překročil 9,6 milionu a 4,3 milionu lidí v Česku má ukončené očkování. V pondělí zdravotníci dali 85.633 injekcí s vakcínou, zhruba o 8600 méně než o týden dříve.

Proti minulému pondělí se i méně testovalo. Laboratoře provedly toto pondělí na 102.000 testů, o týden dřív jich bylo přes 114.000. Podíl pozitivních vzorků u preventivních testů od této doby mírně klesl na 0,09 procenta. V případě diagnostických testů, které podstupují mimo jiné lidé vykazující příznaky, naopak vzrostl na 1,6 procenta z 1,25 procenta minulé pondělí. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, činil podíl pozitivních v pondělí zhruba 0,4 procenta, o týden dříve 0,3 procenta.

Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel:

kraj Případů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní Praha 41 Plzeňský 34 Středočeský 20 Pardubický 11 Vysočina 8 Moravskoslezský 8 Liberecký 8 Královéhradecký 8 Jihočeský 7 Ústecký 7 Karlovarský 6 Jihomoravský 6 Olomoucký 6 Zlínský 6

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Témata:  Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

16. května 2024 10:57

Spoření na důchod: Jak si díky penzijnímu spoření snížit daňový základ

Plánovaná důchodová reforma počítá s postupným zhoršováním výpočtu starobního důchodu a poklesu náhradového poměru při odchodu do starobního důchodu. Vlastní spoření a investování na důchod bude ještě důležitější, než je tomu nyní. Zodpovědní občané si přitom mohou díky penzijnímu spoření snižovat daňový základ. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy