Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

SZÚ varuje před používáním polštářků pro kojence, které jim samy drží lahvičku. Dětem může hrozit udušení!

Snímek obrazovky internetového vyhledávače
Snímek obrazovky internetového vyhledávače
Foto: INT

Státní zdravotní ústav (SZÚ) varuje před používáním polštářků pro kojence, které jim při pití samy drží lahvičku. Podle odborníků mohou být pro dítě nebezpečné, hrozí vdechnutí obsahu lahve a udušení. SZÚ o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Prodej byl už zakázaný například v Irsku. Na českém trhu se podle ústavu nevyskytují, lze je ale objednat přes internet.

"Výrobek připomíná známý cestovní polštář objímající krk a hlavu dítěte, ale je v části ležící na hrudníku dítěte doplněný místem pro upevnění kojenecké láhve. Tím dítě ztrácí přirozenou možnost láhev se stravou odstrčit či pustit z rukou ve chvíli, kdy už nechce pít," popsala Jitka Sosnovcová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro materiály určené pro styk s potravinami a pro výrobky pro děti do tří let pod SZÚ.

"Stačí chvilka bez dozoru a snadno může dojít k dušení a v nejhorších případech i k udušení dítěte. V případě, že dítě u krmení usne, může se dusit i zcela tiše, rodiče neupozorní ani pláč či hlasitý kašel," doplnila. Dítě totiž s polštářkem leží na zádech a lahev je k polštářku připevněná gumičkou nebo sáčkem.

Témata:  děti Ilustrační

Aktuálně se děje

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

11. června 2024 10:10

Inflace je nižší, než se čekalo, koruna oslabuje

Květnová inflace v Česku byla nižší, než se čekalo. Meziročně činila 2,6 procenta, zatímco meziměsíčně stagnovala. V meziročním vyjádření jde o znatelné zpomalení z dubnové úrovně 2,9 procenta. Trh tak nízkou květnovou inflaci nečekal, pročež koruna v reakci oslabila nad 24,70 za euro – do tohoto pásma se vrátila po necelém týdnu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy