Stadiony možná brzy zaplní diváci, vláda bude projednávat návrh rozvolnění

Sportovní stadiony možná brzy zaplní výrazně více diváků, než je nyní povolená tisícovka. Národní sportovní agentura (NSA) podle informací ČTK ve čtvrtek vyjednala se zástupci ministerstva zdravotnictví a Národního institutu pro zvládání pandemie (NIZP) návrh, že by od 18. února bylo možné zaplnit sedícími fanoušky polovinu kapacity a 1. března by se limity zrušily úplně. Toto rozvolnění by měla brzy projednávat vláda.

Vláda ČR
reklama

Také pro návštěvu sportovních utkání je od 9. února zrušena povinnost prokazovat se covidovým certifikátem, jako to bude v restauracích a při využívání dalších služeb a volnočasových aktivit. Vláda ohlásila zmírnění podmínek ve středu krátce po té, co Nejvyšší správní soud zrušil v aktuálně platném opatření povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech.

Vládní představitelé pak avizovali, že se navzdory vysokým přírůstkům pozitivně testovaných způsobenými variantou omikron budou zabývat dalším uvolněním současných pravidel. Ministerstvo zdravotnictví chce plán zveřejnit ve druhé polovině února.

Šéf NIZP Roman Chlíbek serveru Seznam Zprávy sdělil, že by se jako první mohla uvolnit omezení pro hromadné akce. Od 26. listopadu může na sportovní akce v Česku maximálně tisícovka diváků bez ohledu na to, jestli se konají venku, nebo v hale. Kvůli tomu mají zejména kluby z nejvyšší fotbalové a hokejové soutěže velké ztráty.

Za dva týdny by se mohla situace výrazně zlepšit. Návrh ze čtvrtečního jednání o možnosti obsadit od 18. února každé druhé sedadlo vzal za svůj NIZP, který je poradním orgánem ministerstva zdravotnictví. U stojících diváků by bylo omezení na 500 lidí. Za další dva týdny by mohlo být vyprodáno.

NSA nechtěla být konkrétní, protože Fialův kabinet návrhy před projednáním na zasedání vlády nezveřejňuje. "S Ministerstvem zdravotnictví jednáme o rozvolnění ve sportu intenzivně posledních pár týdnů. Mohu potvrdit vaši informaci, že na včerejším jednání došlo k domluvě na návrhu rozvolnění. Návrh ale musí ještě schválit vláda a do té doby ho nebudeme komentovat," řekl ČTK mluvčí NSA Jakub Večerka.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky