Slováci vyjdou do ulic, připomenou si vraždu novináře Kuciaka

Slováci si dnes v několika městech doma i v zahraničí opět připomenou loňskou vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Hlavní demonstrace byla svolána na podvečer do centra slovenské metropole, jedna z akcí je naplánována i v Brně.

21. února 2018 byl Kuciak i s partnerkou ve svém domě zavražděn střelnou zbraní.
reklama

Shromáždění i tentokrát organizuje občanská iniciativa Za slušné Slovensko, která po Kuciakově vraždě stála na Slovensku za největšími protivládními demonstracemi od pádu komunismu v roce 1989. Politická krize vyústila v demisi Roberta Fica z funkce premiéra, ve které Fica nahradil jeho kolega z nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Peter Pellegrini.

Na sociální síti přislíbilo účast na bratislavské demonstraci přes 4000 lidí. Organizace Za slušné Slovensko uvedla, že během vyšetřování vraždy Kuciaka a jeho partnerky vyšlo najevo propojení podnikatele Mariana Kočnera na politiky a představitele státních orgánů. Právě Kočner je obviněn z toho, že si Kuciakovu vraždu objednal; v případu byly dříve obviněny i další čtyři osoby. Kuciak ve svých článcích psal o Kočnerových kontroverzních podnikatelských aktivitách.

Slovenská média dříve začala zveřejňovat přepisy Kočnerovy komunikace, kterou policie zajistila z jeho mobilního telefonu. Získané informace podle tisku kromě jiného poukazují na kontakty podnikatele s politiky či představiteli justice.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky