Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šíření covidu mírně zpomaluje, méně je i hospitalizovaných

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Tempo šíření nemoci covid-19 v Česku dál mírně zpomaluje. Testy v neděli prokázaly 278 nových případů nákazy koronavirem, o 74 méně než první říjnovou neděli. Ubylo i hospitalizovaných s prokázaným covidem - v nemocnicích leží 1414 pacientů, o 213 méně než před týdnem. Ve vážném stavu je 43 pacientů, před týdnem jich bylo 49. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Lidí s covidem-19 v nemocnicích bylo v neděli nejméně za poslední týden. Nejméně jich v neděli také zemřelo. O život přišli tři lidé proti 13 před týdnem. Od začátku epidemie v březnu 2020 ministerstvo v Česku eviduje 41.240 úmrtí s covidem-19. Případů nákazy je 4,1 milionu. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na opakovanou infekci eviduje ministerstvo zdravotnictví 344.104.

Denní nárůsty počtu nakažených v mezitýdenním srovnání stoupaly v pracovních dnech od začátku září, výjimkami byly některé víkendové dny a sváteční 28. září. V prvním říjnovém týdnu poprvé od konce srpna denní počet nakažených v mezitýdenním srovnání klesl i v pracovních dnech, a to v úterý, čtvrtek a pátek, poté také v sobotu a v neděli.

Incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel, se výrazně nezměnilo, k dnešku činí 168. Nejvyšší incidence zůstává v Královéhradeckém kraji s 201 případy, nejnižší v Karlovarském kraji se 112 případy na 100.000 obyvatel.

Antigenní nebo PCR test na koronavirus v neděli v Česku podstoupilo 1414 lidí, o týden dřív jich bylo 1749. Pozitivní je zhruba každý třetí test u člověka s příznaky. Proti nemoci covid-19 bylo v Česku plně očkováno 6,89 milionu lidí. První posilující dávku dostalo přes 4,3 milionu lidí a druhou 373 805 lidí.

Očkování je podle ministerstva zdravotnictví ochranou před těžkým průběhem a úmrtím na covid-19. Maximální počty nakažených očekávají odborníci na přelomu listopadu a prosince, do té doby doporučuje přeočkování hlavně starším či nemocným lidem.

Témata:  Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy