Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Senátoři chtějí po Ústavním soudu zrušit uzavření většiny obchodů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Senátoři připravili návrh k Ústavnímu soudu na zrušení zákazu prodeje ve většině obchodů během epidemie koronaviru. Podle senátorů vláda toto opatření nedostatečně podložila. Návrh podepsalo 54 senátorů a bude předložen v případě, když Sněmovna schválí prodloužení nouzového stavu. Oznámil to dnes pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

"Vláda neodůvodňuje, proč se na půdě hypermarketů nenakazíte, ale na půdě malého kamenného krámu s obuví se nakazit můžete. Proto bychom byli velice rádi, aby toto Ústavní soud posoudil," uvedl Wagenknecht.

Návrh bude podle senátora předložen Ústavnímu soudu v případě, že poslanci rozhodnou o prodloužení nouzového stavu a vláda následně prodlouží platnost dosavadních opatření. Pod návrhem jsou podepsáni zástupci senátorských klubů ODS a TOP 09, Starostů, KDU-ČSL a frakce hnutí Senátor 21 a Pirátů.

"Nechceme dělat z Ústavního soudu třetí komoru Parlamentu, ale je to jediná šance, jak nenormální a protiprávní stav změnit," uvedl předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra. Pod návrhem je podle něj podepsána většina členů jeho frakce.

Wagenknecht uvedl, že podle vládních údajů se většina lidí nakazí koronavirem v rodině a na pracovištích. Kabinet ale rozhodl o uzavření či omezení jen některých pracovišť a povolil nákup pouze základních potřeb s výjimkami, mezi něž patří květiny nebo náhrobní kameny, ale nikoli obuv či ošacení, podotkl senátor. Podle něj je nepřípustným zvýhodněním, aby si lidé mohli boty či oděvy zakoupit pouze v hypermarketech.

Témata:  Senát ČR obchody

Související

Aktuálně se děje

27. ledna 2026 11:51

16. ledna 2026 11:48

Generace Z přichází, české firmy mění pravidla práce

Firmy stále stojí na zkušenějších ročnících, ale nový pracovní model je nevyhnutelný. Evropský pracovní trh prochází obdobím výrazné demografické proměny. Eurostat dlouhodobě upozorňuje na pokles počtu lidí v produktivním věku a na stárnutí populace, což zasáhne především státy se silnou průmyslovou a energetickou základnou. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy