Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Screeningový rychlotest na covid olomouckých vědců získal certifikaci

Koronavirus Covid-19
Koronavirus Covid-19
Foto: Pixabay

Nový screeningový rychlotest na covid-19 vědců z olomoucké lékařské fakulty získal certifikát pro profesionální použití v diagnostice. Rychlostest zhruba za hodinu po odběru umí prokázat přítomnost koronaviru a odhalit infekci i u bezpříznakových jedinců v akutní fázi nemoci. Informaci o certifikaci před časem přinesl server iRozhlas.cz, dnes ji potvrdili zástupci fakulty s tím, že certifikaci vydal Státní úřad pro kontrolu léčiv. Výzkumníci navíc dokončili studii porovnávající odběry z nosohltanu se samovýtěry z nosu. Jsou podle nich srovnatelné.

Do vývoje testu se zapojili výzkumníci Ústavu imunologie LF UP už letos v březnu. "Jedná se o citlivý PCR test, který umožní získat výsledky bez náročné izolace RNA. Tento test je vhodný pro akutní fázi nemoci, která je pro přenos mezi jedinci nejdůležitější. Naopak neprokazuje jedince, kteří již infekci prodělali v minulosti," uvedla vedoucí univerzitního výzkumného týmu Eva Kriegová. Test byl podle ní vyvinut na české univerzitě ve spolupráci s českou soukromou společností a má parametry, které splňují mezinárodní standardy a doporučení.

Vědci nyní dokončili v souvislosti s tímto výzkumem také studii, ve které porovnávali odběry z nosohltanu v odběrových centrech se samovýtěry z nosu. Výsledky podle nich naznačují velkou shodu a srovnatelnou citlivost obou přístupů průkazu koronaviru SARS-CoV-2, který je původcem onemocnění covid-19.

Výhodou u nově certifikovaných testů je podle olomouckých vědců provedení samovýtěru, což snižuje možnost nakažení odebírajícího personálu. Samovýtěr z nosu odběrovou štětičkou je podle nich navíc velmi jednoduchý. "Štětička se zasune postupně do obou nosních dírek a následně se uzavře do mikrozkumavky se speciálním médiem. Poté se virus inaktivuje zahřátím, takže ztrácí schopnost infikovat, a ihned se provede vyhodnocení pomocí PCR testu," uvedla Regina Fillerová, která se na vývoji testu podílela. Testy podle ní mohou snadno provádět laboratorní personál i studenti se zkušeností s PCR technikami.

Odborníci z olomoucké lékařské fakulty při představení testu na začátku září uvedli, že jedno vyšetření přijde na 100 až 500 korun. Rychlotesty by mohly podle nich najít využití například při větších kulturních, sportovních či společenských akcích. Rychlotesty olomoučtí vědci vyvíjeli ve spolupráci s komerčním partnerem, který je schopen v případu velkého zájmu vyrobit tisíce těchto rychlotestů. Zástupci privátní firmy tehdy uvedli, že uvažují i o možnosti mobilní laboratoře, kterou by si zájemci mohli objednat a získali by tak komplexní vyšetření od odběru až do zjištění výsledku.

Témata:  Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Minimální mzda dál poroste. Ministerstvo řeklo, jaký má cíl

Minimální mzda má od začátku letošního roku novou výši, od ledna se zvýšila o více než tisíc korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí má navíc stanovený jasný cíl ohledně dalšího navyšování nejnižšího výdělku v nadcházejících letech. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy