Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ředitel IKEMu vydělal desítky milionů půjčkami na vysoký úrok

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Ředitel pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Michal Stiborek v posledních letech vydělal desítky milionů korun díky půjčování peněz na horentní úrok a s vysokými smluvními pokutami, napsal dnes server Seznam Zprávy.

Minimálně v jednom případě podle něj soud konstatoval, že úroky z prodlení byly nemorálně vysoké. Mluvčí ministerstva zdravotnictví (MZd) Ondřej Jakob na dotaz ČTK uvedl, že ředitel disponuje posudkem od Národního bezpečnostního úřadu a médiem citovanou činnost už nevykonává.

Společnost Glenias House, jejímž je Stiborek jediným jednatelem a majitelem, půjčovala peníze prostřednictvím firmy Califica, do které podle Seznam Zpráv postupně poslala minimálně 54 milionů korun. Califica ovládaná Jaroslavem Holanem, odsouzeným v jiné kauze za zpronevěru, následně půjčovala peníze jednotlivým zájemcům za úrok 48 procent ročně a s vysokými smluvními pokutami i 140.000 korun za den.

"Ministerstvo zdravotnictví nemá informace o jakémkoli protiprávním jednání ředitele IKEM Michala Stiborka. Ten disponuje platným dokladem o bezpečnostní způsobilosti od Národního bezpečnostního úřadu, který mj. posuzuje i původ majetku a nezjistil žádné nesrovnalosti," uvedl mluvčí MZd. IKEM podle MZd funguje pod vedením Stiborka, který byl v jeho čele potvrzený na další odbobí letos v květnu, velmi dobře a hospodaří transparentně. "Kvalitní řízení z jeho strany potvrzuje i výběrově řízení na ředitele IKEM, v rámci něhož hodnotící komise Michala Stiborka jednoznačně doporučila," dodal Jakob.

Podle Seznam Zpráv není zcela jasné, kde Stiborek vzal více než 57 milionů korun, které do své firmy vložil jako kapitál na půjčky. Podle majetkových přiznání v posledních letech vydělat ve službách státu nemohl. "Jsou to peníze, které jsem vydělal na svých manažerských pozicích, a půjčka od pana Raaba," řekl serveru Stiborek. Další část peněz podle ně poskytla jeho rodina a známý.

O tom, komu budou půjčky poskytnuty, rozhodoval podle Seznam Zpráv právě Stiborek, což ředitel nemocnice popírá. Stiborek ani Holan přitom neměli licenci České národní banky (ČNB) na poskytování půjček. Pokud dlužníci neplatili, nastoupil vymahač, Stiborkův blízký spolupracovník Pavel Raab, který byl v minulosti odsouzený za násilnou trestnou činnost, uvádí server. Glenias House podle něj od svého vzniku vytvořila zisk 50 milionů korun.

Témata:  IKEM půjčky finance

Aktuálně se děje

17. června 2024 9:56

14. června 2024 9:44

13. června 2024 17:27

Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů

Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u nemovitostí vzdálených jen pár kilometrů od sebe. Zatímco v žádaných lokalitách jsou nemovitosti na lehce růstové trajektorii, u méně žádaných lokalit jsou na tom ceny právě naopak. V realitách platí mantra: “Lokalita, lokalita, lokalita.“

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy