Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při nutných cestách bude možné jet bez testu mimo ČR na 24 hodin

Koronavirus COVID-19
Koronavirus COVID-19
Foto: Pixabay

Do zemí označených červenou barvou na takzvaném cestovatelském semaforu bude možné od úterý cestovat v nutných případech až na 24 hodin bez negativního testu na onemocnění covid-19. Týká se to cest ze zdravotních, rodinných, obchodních nebo pracovních důvodů. Kontroly budou namátkové.

Na twitteru to dnes uvedlo ministerstvo zahraničí. Dosud platila obecná výjimka na maximálně 12 hodin.

⚠️? Od 17. listopadu PRODLUŽUJEME možnost cestovat v nutných případech do červených zemí až na 24 hodin bez testu - platí pro zdravotní, rodinné, obchodní nebo pracovní důvody - kontroly namátkové. pic.twitter.com/R5oVXQVLn4

— MZV ČR (@mzvcr) November 16, 2020

Zbytku Evropy náleží červená barva. Vysokou míru rizika nákazy mají země, které mají podíl pozitivních testů nad čtyři procenta a víc než 250 případů koronaviru na 100.000 obyvatel za poslední dva týdny. U "červených" států platí povinnost nechat se otestovat při cestě zpět do Česka, testy musejí mít i cizinci přijíždějící do ČR. Nutné je též vyplnit formulář pro hygienickou stanici. Výjimku mají pendleři nebo žáci a studenti při pravidelném pohybu do určité země.

Ministerstvo zahraničí dnes také oznámilo, že nově od úterý bude rozšířena možnost cestování pro nesezdané páry. "Nově bude možné se setkat i s partnerem ze země, odkud je do ČR třeba vízum. Podmínkou zůstává doložit dlouhodobý vztah," uvedl resort na twitteru.

⚠️? Od 17. listopadu ROZŠIŘUJEME možnost cestování pro nesezdané páry. NOVĚ bude možné se setkat i s partnerem ze země, odkud je do ČR třeba vízum. Podmínkou zůstává doložit dlouhodobý vztah. pic.twitter.com/RvtCuD5T1D

— MZV ČR (@mzvcr) November 16, 2020

Podle dřívější praxe partneři musejí při žádosti o spojení páru doložit čestné potvrzení o dlouhotrvajícím vztahu a potvrdit ho i nějakým dokladem. Pokud nemohou páry vztah stvrdit například rezervací termínu svatby na matrice nebo společnou nájemní smlouvou, stačí doložit společné cesty. Páry mohou také o vztahu ujistit společným účtem v bance.

Ministerstvo naopak neuznává jako doklad vztahu pouze společné fotografie.

Témata:  Koronavirus COVID-19 Česko hranice

Související

Aktuálně se děje

18. července 2024 17:36

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy