Poslední zářijové dny babí léto nepřinesou, na horách může v týdnu sněžit

Babí léto na konci září letos Česko nezažije, teploty přes den se budou v toto týdnu pohybovat většinou jen do 16 stupňů Celsia a obloha bude spíš zatažená. Pršet bude nejvíc zřejmě v úterý, ojediněle se mohou objevit i bouřky, na vrcholcích hor může uprostřed týdne sněžit. Od středy se ráno mohou vyskytovat přízemní mrazíky. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Navíc chladné počasí z posledních dvou týdnů bude podle dlouhodobého výhledu počasí pokračovat minimálně až do konce první dekády října.

Ilustrační fotografie

"Ani poslední zářijové dny babí léto nepřinesou. Dnešní odpoledne sice bude slunečné a s výjimkou deštivého úterý se i v dalších dnech týdne dočkáme slunečných chvil, ale teploty zůstanou podprůměrné. Dnešní maxima se budou pohybovat kolem 16 stupňů Celsia, od zítřka (úterý) se ochladí a na hřebenech hor se uprostřed týdne znovu objeví sněhové vločky. Ranní teploty se při zmenšené oblačnosti opět přiblíží k nule. Až v závěru týdne by se mohly odpolední teploty na většině území vrátit nad 15 stupňů," uvedl dnes ČHMÚ na facebooku.

Dnes se objevily přeháňky jen místy, na Moravě a ve Slezsku předpověď očekávala výjimečně i bouřky. V úterý začne přes Česko přecházet studená fronta, na většině území bude pršet a nejvyšší teploty vystoupají na 12 až 16 stupňů Celsia, na západě bude jen kolem deseti stupňů.

Ve středu zejména na severu a západě zpočátku nad 1200 metrů nad mořem by srážky mohly být smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi devíti až 13 stupni Celsia. Nejnižší noční teploty budou mezi sedmi a třemi stupni, při zmenšené oblačnosti a uklidnění větru klesnou až k jednomu stupni Celsia a ojediněle se mohou objevit přízemní mrazíky. Ve čtvrtek a v pátek se mírně oteplí, odpolední teploty se znovu vrátí k 16 stupňům. Podobné teploty a proměnlivá oblačnost asi vydrží i během víkendu.

Meteorologové očekávají, že následující čtyři týdny, tedy ode dneška do 23. října, budou teplotně podprůměrné. I když bude chladno, vzhledem k tomu, že tento a příští týden převládne zvětšená oblačnost a četnější srážky, výskyt přízemních mrazů v nižších polohách považují za málo pravděpodobný. Pršet by mělo hlavně v tomto týdnu, v těch dalších bude srážek pozvolna ubývat. "Z hlediska celkového množství srážek je předpoklad, že období od 26. září do 23. října bude na území ČR jako celek průměrné," uvedl dnes ČHMÚ v pravidelné měsíční prognóze.

Témata: počasí | podzim | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky