Počet nakažených koronavirem v Česku překročil tisícovku, vyléčilo se šest lidí

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku překročil tisícovou hranici, k dnešnímu ránu je nakažených 1047. První tři případy onemocnění COVID-19 se v republice objevily před třemi týdny - v neděli 1. března. Během soboty přibylo 158 nových případů.

Koronavirus Covid-19

Z nemoci se doposud vyléčilo šest pacientů, několik jich ale leží v nemocnicích ve velmi vážném stavu, nikdo onemocnění COVID-19 nepodlehl. Testů bylo dosud provedeno 15.584, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Největší denní nárůst od vypuknutí epidemie zaznamenalo Česko ve čtvrtek 19. března, kdy přibylo 205 případů nákazy, v pátek počet nakažených stoupl o 124. V zemi platí nouzový stav, výrazné omezení volného pohybu a cestování a další nebývale restriktivní opatření, která mají zabránit šíření nákazy.

Nejvíce infikovaných je v Praze, následuje Středočeský kraj, nejméně případů hlásí Kraj Vysočina a Liberecký kraj. Mezi nakaženými převládají muži. Zhruba dvě třetiny nemocných se nakazily v Česku.

Z nákazy koronavirem se zatím vyléčilo šest lidí. Vyléčení prvních tří lidí z Děčína oznámili lékaři v pondělí, v pátek se uzdravila žena z Frýdku-Místku. V sobotu řady uzdravených rozšířila studentka z Ekvádoru, která byla jako jedna z prvních pacientů hospitalizovaná v Nemocnici na Bulovce, a také žena z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Nemocnice označují za vyléčené ty, kteří prošli podruhé testem, který potvrdí jejich bezinfekčnost.

V Praze a Brně leží několik pacientů ve vážném stavu. Nemocnice Na Bulovce v sobotu uvedla, že pět jejích pacientů vyžaduje intenzivní péči, jsou na ventilačních přístrojích. Na přístroji na mimotělní oběh je pacient s nemocí COVID-19 umístěný ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, pro kterého americká firma Gilead schválila nasazení experimentálního léku remdesivir. Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně má na anesteziologicko resuscitační klinice tři nakažené pacienty, všichni jsou napojeni na plicní ventilaci a jejich stav je podle mluvčí nemocnice velmi vážný.

Stát momentálně kromě ochranných prostředků nakupuje v Číně pro boj s epidemií koronaviru i stovky plicních ventilátorů, které pomáhají s dýcháním při těžkém zápalu plic. Nemocnice chystají pro těžce nemocné také ventilovaná lůžka či kyslíkovou terapii.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky