Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí: Některá místa zažila tropickou noc, přes den teploty vystoupají až k 37 stupňům

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Teploty dnes v noci a k ránu na některých místech v Česku neklesly pod 20 stupňů. Nejtepleji bylo podle meteorologů na vrcholcích kopců, zatímco ve známých mrazových kotlinách na Šumavě a v Jizerských horách se teploty držely jen pár stupňů nad nulou. Například na stanici Maruška v Hošťálkové na Vsetínsku naměřili 22,9 stupně a na stanici Polom v Orlických horách 21,8 stupně Celsia, uvedli dnes ráno meteorologové na facebooku a twitteru.

Nejčastěji se teploty nad ránem pohybovaly mezi 18 až 14 stupni, v údolích kolem 12 stupňů. Nejchladněji bylo k 05:00 na šumavské stanici Kvilda-Perla, konkrétně 1,7 stupně Celsia. Na nedaleké Rokytské slati naměřili 3,4 stupně a na stanici Jizerka, rašeliniště v Jizerských horách 3,6 stupně.

Po teplé až tropické noci čeká Česko další mimořádně horký den, kdy teploty vystoupají někde až ke 37 stupňům. I na horách bude kolem 27 stupňů, na Šumavě a v Krušných horách může teploměr ukázat až 30 stupňů.

Na celém území kromě Vysočiny platí výstraha meteorologů na velmi vysoké teploty přes 34 stupňů Celsia. Ani v dalších dnech se nečeká výrazné ochlazení, tropické počasí má pokračovat. Ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku vydrží teploty kolem 34 stupňů i ve čtvrtek a v pátek, zatímco v západní polovině Čech bude kolem třicítky.

Odborníci doporučují lidem v horkém počasí pít dostatek nealkoholických nápojů a omezit pohyb hlavně kolem poledne a odpoledne. Varují před úpalem a úžehem a rychlými přechody mezi klimatizovanými a rozpálenými prostory. Ve stínu a v klidu by měli zůstávat zejména lidé se zdravotními obtížemi, senioři a malé děti.

Vysoké teploty negativně dopadají i na zvířata. Veterináři vyzvali chovatele, aby zajistili dostatečné napájení v chovech, větrání v hospodářských budovách a chlazení zvířat. Zvířata na pastvě musí mít možnost úkrytu před slunečním žárem a je u nich rovněž nutné zajistit vhodné zdroje napájení. Na dostatek vody by lidé podle veterinářů neměli zapomínat ani u svých domácích mazlíčků, tedy psů a koček, kterým je třeba v případě nutnosti také poskytnout stín, případně je chladit.

Pro všechny kraje kromě Jihočeského a Vysočiny platí do odvolání výstraha před vznikem a šířením požárů. První přeháňky a bouřky by se měly objevit během čtvrtka.

Témata:  počasí léto

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

12. dubna 2024 16:42

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy