Piráti žádají Vojtěcha, aby vysvětlil nákupy ochranných pomůcek

Piráti žádají ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby vysvětlil nákupy zdravotnických prostředků od zprostředkovatelů, kteří v minulosti vykazovali nulové nebo minimální tržby. Předseda Pirátů Ivan Bartoš v písemné interpelaci vyzval Vojtěcha, aby transparentně popsal nákupy ochranných pomůcek a aby vysvětlil, jak ministerstvo vyhodnocuje důvěryhodnost vybraných dodavatelů.

Adam Vojtěch
reklama

Bartoš v interpelaci poukazuje na případ společnosti La Factory, od níž ministerstvo zdravotnictví nakoupilo medicínské masky za 1,2 miliardy korun. Firma přitom byla do té doby nečinná, podle účetní závěrky měla nulové tržby, neměla žádné zaměstnance a její aktiva činila 99.000 korun. "Tato společnost působí jako prázdná schránka a je na první pohled zřejmé, že se jedná o pouhého prostředníka. Ve stavu nouze neprobíhají z logických důvodů klasická výběrová řízení, nicméně to neznamená, že bychom měli rezignovat na transparentnost a efektivitu," uvedl předseda Pirátů.

Nákup zdravotnických prostředků od La Factory kritizovali tento týden i lidovci. Jejich místopředseda Tomáš Zdechovský vyzval, aby tento nákup prošetřila policie. Pokud by se ukázalo, že ministerstvo při zadání zakázky zneužilo nouzový stav, měl by podle Zdechovského Vojtěch rezignovat.

Bartoš v interpelaci poukázal i na další případ, kdy ministerstvo nakoupilo respirátory od firmy Recea Prague za 300 milionů korun. Piráti upozorňují, že firma měla dosud roční tržby 116.000 korun, má záporný vlastní kapitál a na jejího jednatele, který má pobyt hlášený na úřadě městské části Praha 5, je 18 exekucí. "Požádal jsem pana ministra, aby toto dodání zboží popsal počínaje výrobcem, dále uvedením jednotlivých prostředníků až po finální dodání ministerstvu zdravotnictví. Zajímalo mě rovněž, jak jeho úřad vyhodnotil důvěryhodnost svých dodavatelů," uvedl Bartoš.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky