Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Meteorologové potvrdili tornádo na Ústecku. Bralo kameny a trampolínu, píše svědkyně

Tornádo na Ústecku.
Tornádo na Ústecku.
Foto: ČHMÚ

Sobotní, relativně klidné počasí přerušila náhlá a dramatická změna. U našich západních sousedů, konkrétně nedaleko Ústí nad Labem, v sobotu podvečer sesedlo tornádo. To s sebou bralo nejen kameny, ale také trampolíny. Ze záběrů, které kolují sociálními sítěmi, mrazí. Výskyt tornáda potvrdil Český hydrometeorologický ústav.

„Právě teď Valtířov, byl větší, bral také trampolínu a kameny. Nestihl jsem to natočit ,“ napsala ve skupině pro obyvatele Ústí nad Labem jedna z kotníků. Na fotografii, kterou zveřejnila, jasně vidět tenký vír, který se dotkl země. Tornádo vznikl z bouřkových mračen, které se přehnaly Českem během soboty. Stalo se tak krátce po 17. hodině podvečer. Šlo přitom o slabší tornádo s krátkým trváním, které sesedlo v obydlené oblasti. Podle dosavadních informací se u tornádu nikdo nezranil.

Potvrzeni v 17:50: Nakonec však podle radarových dat skutečně nedaleko Prahy pustošil větrný vír. „Podle dopplerových dat ze Saského radaru je jasné, že se v době výskytu objevila na místě jasná rotace. Šlo tak určitě o tornádo. Podle radarových dat čas sedí s přechodem linie přeháněk bez bleskové aktivity,“ napsali. Tornádo naštěstí nemělo ideální podmínky pro to, aby se stalo silnější a páchalo tak větší škody. Podle portálu imeteo.sk jde zřejmě o první tornádo letošní sezóny. 

​Jak popsala autorka snímku níže, tornádo odneslo trampolínu a kameny. Ve Velkém Březně podle dalšího komentáře přešlo tornádo i přes hladinu Labe, ze kterého natáhlo vodu.

Témata:  počasí tornádo

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy