Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé se rozloučí s Karlem Gottem na Žofíně. V sobotu bude státní smutek

Parte Karel Gott
Parte Karel Gott
Foto: karelgott.com

Deset dní po skonu zpěváka Karla Gotta se budou moci s výraznou postavou tuzemské populární hudby posledního půlstoletí rozloučit lidé v Praze na Žofíně. Palác nad Vltavou a poblíž Národního divadla se otevře v 8:00. Lidé budou moci přicházet až do 22:00, v případě velkého zájmu bude otevřeno do půlnoci. Čeká se účast desítek tisíc lidí. Veřejné rozloučení s oblíbeným zpěvákem budou provázet bezpečnostní opatření a omezení dopravy, posily chystá policie i zdravotníci. Pro uzavřenou společnost pak bude sobotní zádušní mše ve svatovítské katedrále, na kterou dostalo pozvánky několik set lidí.

Vláda vyhlásila na den Gottova pohřbu státní smutek. Vlajky na úřadech či institucích budou viset na půl žerdi. Vlastní rozloučení s Gottem připravují i některá města i obce po celém Česku, do Prahy se chystá také řada německých fanoušků. Spoje posilují mnozí dopravci.

Karel Gott zemřel po těžké nemoci 1. října ve věku 80 let. Jeho pražské bydliště od té doby obklopují stovky svíček, které tam nosí jeho fanoušci. Soustrast rodině vyjádřili mnozí Gottovi kolegové i politici. Premiér Andrej Babiš (ANO) nejprve mluvil o státním pohřbu pro Gotta, později se vláda rozhodla pro pohřeb se státními poctami. Tato překotná rozhodnutí vedla k tomu, že vláda pravděpodobně zpřesní pravidla pro případ úmrtí osoby, jejíž význam rezonuje ve společnosti, nepatří ale k nejvyšším představitelům státu či armády.

Přípravu pátečního i sobotního loučení s Gottem má na starosti především jeho rodina. Rozesílá pozvánky na sobotní obřad v katedrále, který začne v 11:00 a má trvat asi hodinu a půl. Pozvánky dostávají členové vlády, kolegové z hudební branže, například z vydavatelství Supraphon, kde Gott vydal většinu svých alb. Prezident Miloš Zeman uvedl, že by se rád pohřbu zúčastnil a pokud bude požádán, přednesl by i projev.

Není zřejmé, kdy začnou lidé, kteří budou chtít být v pátek před vraty Žofína první, do Prahy přijíždět. Jejich zástup povede podle představ organizátorů ze Slovanského ostrova přes malý můstek na Masarykovo nábřeží a měl by pokračovat k mostu Legií, na druhé straně řeky zřejmě ještě povede po Janáčkově nábřeží dále na Smíchov.

Lidé se podle organizátorů tedy do zástupu vymezeného ploty dostanou jedině na jeho konci, tedy na Janáčkově nábřeží v úrovni zastávky Újezd. Odcházet ze žofínského paláce budou druhou stranou, kdy by měli projít přes budovu Mánesa. Dostanou se tak na Masarykovo nábřeží, odkud budou moci odjet metrem z nedaleké stanice Karlovo náměstí. Autem nebude možné na pietu přijet.

Sobotní mše v katedrále je pro veřejnost uzavřena, lidé ale budou moci přenos z chrámu sledovat na venkovních obrazovkách. Všichni musejí počítat s bezpečnostními prohlídkami. Během obřadu vystoupí Štefan Margita, Lucie Bílá a Eva Urbanová, s proslovem zřejmě vystoupí údajně na Gottovo přání Jiřina Bohdalová. Rakev po obřadu vynese čestná stráž za doprovodu největšího zvonu v zemi Zikmunda.

Témata:  Karel Gott

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

19. listopadu 2024 10:26

Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Politici by to měli přiznat

Prý jsme se zbavili závislosti na ruském plynu, dozvídáme se už i z billboardů. Volby se blíží a kampaň startuje. Jenže zrovna v době, kdy Česko odebírá tolik ruského plynu jako už dlouho ne. Takže kampaň míří poněkud „mimo“. Přes 90 procent plynu, který do Česka nyní teče, je z totiž „ruského směru“, ponejvíce přímo z Ruska. Pokud odněkud dovážíme přes 90 procent tak důležité suroviny, jakou plyn představuje, je zvláštní hovořit o zbavení se závislosti. Laická veřejnost si pod tím nejspíše představí, že ruský plyn neodebíráme. Což ale není pravda.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy