Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Letošní samosběr jahod začne kvůli chladnějšímu počasí později

Jahody, ilustrační fotografie
Jahody, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Letošní samosběr jahod ve Vraňanech na Mělnicku začne kvůli chladnějšímu počasí oproti loňsku později. Zahájen bude přibližně v polovině června, řekla ČTK za Jahodárnu Vraňany Dagmar Hančová.

"Letos je to o něco posunuté. Na poli jahody teprve kvetou," popsala Hančová s tím, že i ve fóliovnících teprve začínají růst. V jiných letech samosběr začínal zkraje června.

Velký zájem byl tento rok také o sazenice jahod i zeleniny. Loni byl ještě vyšší, protože kvůli pandemii byly dočasně zavřené hobbymarkety. "Ale nestěžujeme si na zájem lidí," doplnila Hančová. Ročně ve Vraňanech vyprodukují zhruba dva až dva a půl milionu sazenic.

Pěstitelé se v tuzemsku dlouhodobě potýkají s nedostatkem pracovníků. "Je to pořád stejné, do tohoto oboru se lidé nehrnou, není to jednoduché," dodala Hančová. Podle ní je důvodem nejen fyzická náročnost, ale například i nutnost práce za každého počasí.

Témata:  jahody

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy