Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kvůli koronaviru je nyní v Česku zavřená skoro dvacítka škol

Škola, ilustrační fotografie
Škola, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Kvůli koronaviru je nyní v Česku zavřená necelá dvacítka mateřských, základních či středních škol. Jde o zařízení, kde se nemoc objevila v pedagogickém sboru a učitelé museli do karantény. Na dalších asi sedmi desítkách škol nemoc covid-19 ovlivnila výuku, v karanténě jsou buď celé třídy, nebo skupiny žáků. Vyplývá to z vyjádření krajských hygienických stanic a radnic.

Ministerstvo zdravotnictví ČTK sdělilo, že podle jeho údajů je dotčených 45 školských zařízení a eviduje v nich 83 nakažených, z toho zhruba po dvaceti případech nákazy se objevilo ve Středočeském a Jihomoravském kraji. V Česku je zhruba 12.000 škol.

Koronavirus se objevil v 18 středočeských školách. Dvě už dříve odložily zahájení výuky, ostatní mají v karanténě pouze nejbližší rizikové kontakty, případně kolektivy. V Praze kvůli nákaze zahájí nový školní rok se zpožděním Fakultní základní škola PedFUK v Praze 13, ZŠ profesora Švejcara v Modřanech a waldorfská základní škola v Jinonicích, zavřená je do čtvrtka i mateřská školka K Podjezdu v Praze 4. "Na ostatních školách jsou v karanténě jen jednotlivé třídy nebo jen několik žáků či pedagogů a pozitivní jednotlivci," sdělil ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman. Například základní škola Antonína Čermáka v Praze 6 dnes oznámila, že žáci druhého stupně se budou učit on-line.

V Plzeňském kraji nový školní rok nezačal na Masarykově gymnáziu v Plzni a v základní škole v Tachovské ulici v Plzni. Tento týden přerušila výuku také Benešova základní škola v plzeňské části Doudlevce. Kvůli karanténě zaměstnanců je uzavřena i mateřská škola Gagarinova v Přešticích a přeštická základní umělecká škola. Školní rok nezačal ani ve školce v Čížkově na Plzeňsku.

V Moravskoslezském kraji koronavirus ovlivňuje výuku na třech školách. Zcela uzavřena musela být od pondělí Základní škola Aleše Hrdličky v městské části Poruba, kde měla pozitivní test vychovatelka družiny. Nově koronavirus ovlivnil i výuku na ostravském Matičním gymnáziu. S problémy se potýká také 8. ZŠ ve Frýdku-Místku, v karanténě jsou tři třídy a několik pedagogů.

V Jihomoravském kraji dnes otevřely hodonínské ZŠ Očovská a ZŠ U Červených domků, které dosud nezahájily školní rok kvůli karanténě učitelů. Kvůli onemocnění a karanténě pedagogů je do pátku zavřená Střední zdravotnická škola a vyšší odborná škola Znojmo, od pondělí je ze stejného důvodu zavřená MŠ a ZŠ Školní Kyjov.

V Olomouckém kraji odložila začátek roku škola v Horní Moštěnici na Přerovsku. Otevřít by se měla ve středu. Podle hygieniků další případ v kraji zaznamenán nebyl. V Královéhradeckém kraji se omezení týkají sedmi škol. Uzavřena je mateřská škola v Lánově na Trutnovsku, v dalších je v karanténě jedna třída. Minimálně jeden případ koronaviru se objevil na 11 školách v Libereckém kraji. Jde o tři střední a osm základních škol. Omezení a karanténa se ale na postižených školách většinou týká jen jedné třídy. Zcela zavřená je od začátku září pouze Základní škola ve Frýdlantu, která má tři pracoviště. Provoz na dvou z nich se obnoví ve středu úplně a na třetím alespoň pro první stupeň.

V Ústeckém kraji je kvůli nákaze koronavirem na Děčínsku zavřená mateřská škola Klostermannova. Kvůli nemoci jde na Děčínsku do karantény také jedna třída základní školy a jedna třída gymnázia na Litoměřicku.

Na Vysočině se nákaza vyskytla v Třebíči na dvou gymnáziích, dvou základních školách a jedné škole mateřské. Je také na Střední uměleckoprůmyslové škole Jihlava-Helenína a v základní škole v Novém Rychnově na Pelhřimovsku. V některých školách je v karanténě celá třída, jinde jen jednotlivci.

Karlovarská hygiena eviduje k dnešku potvrzené případy v pěti školách. Jde o dvě střední, jednu základní, jednu mateřskou školu, dům dětí a mládeže a školní jídelnu. Protiepidemická opatření zatím omezila provoz šesti středních škol zřizovaných Pardubickým krajem. V karanténě jsou celé třídy nebo skupiny studentů. Krajská hygienická stanice ve Zlínském kraji evidovala k pondělku deset škol s omezeným provozem, šlo o dvě mateřské, pět základních a tři střední školy.

Témata:  školství Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy