Koronavirus v Česku: Tři pacienti hospitalizovaní Na Bulovce jsou bez příznaků a horečky

Tři pacienti hospitalizovaní v pražské Nemocnici Na Bulovce kvůli koronaviru jsou dnes bez příznaků nemoci, nemají teplotu ani kašel. Další kontrolní testy jim odborníci udělají do konce týdne. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Simona Krautová. Nemocní pobývali v Itálii. Jeden přijel z konference v Udine, druhý s rodinou z lyžařské dovolené v Benátsku a třetí je Američanka, která studuje v Miláně. V izolaci v nemocnici jsou podle šéfky pražské hygienické stanice Zdeňky Jágrové i studentčiny dvě kamarádky, které cestovaly přes Česko s ní.

Ilustrační fotografie
reklama

Spolu s nemocnou Američankou cestovala dívka z Ekvádoru, která je také v karanténě. Její test byl negativní, dnes bude ale proveden další. "Posléze k nim přibyla ještě třetí kolegyně, která s nimi absolvovala cestu. Ta je zcela bez obtíží, nicméně z preventivních důvodů jsme jí nedovolili odletět zpátky do Spojených států a zůstala také izolovaná Na Bulovce," popsala Jágrová. Podle ní není počet českých pacientů konečný. "V dnešním globálním světě se nedokáže zabránit přenosu kapénkové infekce," podotkla pražská hygienička.

Nakažená americká studentka přiletěla do Vídně. Odtud cestovala do Budapešti, Brna a Prahy. V Praze měla obtíže. Zavolala si taxi a jela do nemocnice do Motola. Ohlásila, že studuje v Miláně. Zdravotníci ji hned izolovali. Po vyšetření se přesunula Na Bulovku.

Hygienické stanice prověřují kontakty s dalšími osobami. Třetí nakažený muž přicestoval z Itálie s manželkou a čtyřmi dětmi, jsou v karanténě.

Dnes odpoledne by měly být známy výsledky dalších 20 testů. Všechny pozitivní podle pravidel přezkoumá laboratoř v Berlíně.

Koronavirem, který se od prosince šíří z Číny, se ve světě infikovalo přes 87.500 lidí a vyžádal si bezmála tři tisíce obětí. Většina případů se týká pevninské Číny, v Evropě je nejvíc zasažena Itálie. O nových případech informovaly o víkendu i okolní země. V Německu je 117 případů, v Rakousko 14.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky