Koronavirus: Kdy budou maturity a přijímačky na střední školy?

Na informace o dalším vývoji kolem uzavření škol kvůli šíření koronaviru nyní čeká přibližně 175.000 žáků a studentů, kteří se přihlásili k jarnímu termínu státních maturit nebo jednotných přijímacích zkoušek na střední školy. Vyplývá to ze statistik Cermatu, který zkoušky organizuje. ČTK údaje řekl jeho mluvčí Marek Lehečka. Ministerstvo školství zatím se změnou termínů zkoušek nepočítá.

školství

Rozhodne se podle toho, jak situaci v příštích dvou týdnech vyhodnotí ministerstvo zdravotnictví, uvedla mluvčí úřadu Aneta Lednová.

K maturitám, které by měly začít 8. dubna slohem z češtiny, má jít podle Cermatu 79.972 středoškoláků. Z nich 69.829 má skládat maturitní zkoušku poprvé. Státní část maturit má pokračovat slohy z cizích jazyků 30. dubna a didaktickými testy 4. až 6. května. Takzvaná profilová část maturit, kterou organizují samotné školy, se může konat od 16. května do 10. června. Konkrétní termíny v této části vyhlašují ředitelé škol. Ve stejném období má být i ústní zkouška státní maturity.

Cermat k dnešnímu dni eviduje 94.956 dětí, které se uchází o studium maturitních oborů středních škol. Na čtyřleté obory, tedy z devátých tříd základních škol, se hlásí 70.028 žáků. Na osmiletá gymnázia je zájemců 19.353 a na šestiletá gymnázia 5575. Podle Lehečky nejsou počty definitivní, protože školy předaly přihlášky Cermatu v tomto týdnu, a jejich počty se tak mírně zpřesňují. Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory mají být 14. a 15. dubna a na víceletá gymnázia 16. a 17. dubna.

Školy jsou od středy pro žáky a studenty zavřené kvůli mimořádnému opatření ministerstva zdravotnictví v reakci na šíření nového typu koronaviru. Opatření platí do odvolání. Ministr školství Robert Plaga (ANO) řekl, že jeho úřad o případném přesunu zkoušek rozhodne za dva týdny. Podle Lednové jeho dřívější vyjádření platí. "Zatím se nic nemění, ministerstvo školství bude postupovat podle toho, jak situaci vyhodnotí ministerstvo zdravotnictví," řekla dnes ČTK.

V dubnu a květnu se mají konat také národní srovnávací zkoušky, které nahrazují nebo doplňují přijímací zkoušky na desítky vysokých škol v Česku. Tři termíny těchto zkoušek se již konaly, další mají být 4. dubna, 1. května a 23. května. Společnost Scio, která tyto zkoušky organizuje, na svém webu informuje, že plánuje dubnový termín dodržet. "Zůstáváme v kontaktu s hygienickou stanicí a přizpůsobíme se aktuální situaci (například snížením kapacit na jednotlivých místech na 100 lidí)," píše.

Závěrečné zkoušky učebních oborů se mohou konat od 1. do 30. června. O konkrétních termínech rozhodují ředitelé škol. Loni šlo k těmto zkouškám zhruba 27.500 učňů.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky