Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Klecový chov nosnic bude v Česku od roku 2027 zakázán

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Klecové chovy nosnic budou muset být od roku 2027 v Česku zrušeny, pokuty za týrání zvířat se zvýší a drezura některých zvířat v cirkusech bude zakázána. Změny přináší novela o ochraně zvířat proti týrání, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Zákazu klecových chovů nosnic prosadil Parlament přes nesouhlas ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Podle něj tato změna znevýhodní české farmáře a umožní dovoz levných vajec zejména z Polska a Pobaltí. Podle Tomana je třeba zákaz chovu nosnic v klecích prosadit v celé EU.

Obhájci zákazu ale argumentovali tím, že nosnice v klecích mají nevyhovující podmínky a trpí stresem a deprivací. Poukazovali také na to, že k zákazu přistoupily například Německo a Rakousko a že obchodní řetězce samy chtějí od prodeje vajec z klecových chovů odstoupit k roku 2025.

Novela přináší rovněž zákaz drezury lidoopů, šelem a dalších druhů volně žijících zvířat v cirkusech a podobných zařízeních. Zákon také počítá s odškodněním 3000 korun za norka a 3900 korun za lišku, jako kompenzaci majitelům zakázaných kožešinových farem.

Na dvojnásobek, tedy až na jeden milion korun, zvyšuje novela pokuty za týrání zvířat. Důvodem je zpřísnění trestů vězení za tyto zločiny. Minimální pokuta za týrání zvířat v tzv. množírnách, tedy v chovech zaměřených na zisk, je novelou stanovena na 5000 korun a 10.000 korun podle míry provinění.

Ministerstvo zemědělství podle novely bude nově hradit obcím účelně vynaložené náklady, které budou spojeny s umísťováním týraných zvířat do náhradní péče. Novela mimo jiné zakazuje prodej psů, koček a primátů v obchodech se zvířaty.

Témata:  slepice

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 10:29

Do kolika let si lze vzít hypotéku? Věk a podmínky, které musíte splnit

Hypotéku je ideální uzavřít do čtyřiceti let, kdy lze sjednat až třicetiletou dobu splatnosti a platit nižší měsíční splátky. Pokud se rozhodnete pro hypotéku například až v padesáti letech, počítejte s kratší dobou splatnosti i vyššími měsíčními splátkami.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy