Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jako bezinfekčnost stačí ode dneška doba tří týdnů po první dávce očkování

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ode dneška v Česku jako potvrzení o bezinfekčnosti stačí doba tří týdnů po první dávce očkování proti covidu-19. Zároveň se lidem, kteří koronavirové onemocnění prodělali, prodlužuje ochranná lhůta z 90 na 180 dní. Změny platné ode dneška schválila vláda v pátek. Prokazovat bezinfekčnost musí lidé například pro účast na hromadných kulturních či sportovních akcích, využívání různých služeb nebo návštěvy v nemocnicích či na restauračních zahrádkách a jsou také podmínkou pro ubytování. Pokud nemají tři týdny po první dávce očkování nebo nejsou v ochranné lhůtě po prodělání covidu, musí lidé absolvovat test.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) ale upozornil na to, že první dávka u dvoudávkových schémat neznamená, že by stačila trvale. Podle pověřené hlavní hygieničky Pavly Svrčinové první dávka očkování jako možnost prokázání bezinfekčnosti skončí po třech měsících. V mimořádném opatření pak stát stanovil i lhůtu, během níž považuje dokončenou vakcinaci za dostatečně spolehlivou, a to devět měsíců.

Informace o absolvovaných očkováních proti covidu mohou lidé zjistit na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky ocko.uzis.cz.Podle Arenbergera bude možné si zde v brzké době stáhnout certifikát o očkování, v budoucnu by měl být k dispozici také na CzechPointu.

Témata:  Koronavirus COVID-19 očkování

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy