Index PES stoupl na 90 bodů, je dosud nejvýše

Česko do nového roku vstupuje s indexem rizika koronavirové epidemie na dosud nejvyšší úrovni. K dnešku stoupl na 90 bodů ze sta a zůstává v nejvyšším pátém stupni pohotovosti, který mimo jiné znamená komunitní šíření nákazy. Za nárůstem je zvýšení zjednodušeného reprodukčního čísla na 1,44, ještě ve čtvrtek bylo pod 1,2.

Koronavirus COVID-19

Zhoršily se také ostatní ukazatele, podle nichž se rizikové skóre počítá. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Dosud nejvýše byl index protiepidemického systému (PES) ve dvou dnech na konci října, kdy se dostal na hodnotu 89. V pátém stupni je třetí den za sebou, v předchozích dvou dnech byl na 80 bodech. Nárůst o deset bodů způsobilo zejména zvýšení reprodukčního čísla, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného.

Roste rovněž počet nových případů za posledních 14 dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. Na Silvestra jich bylo zhruba 1088, dnes víc než 1140. Dál se zrychlilo šíření nákazy mezi lidmi staršími 65 let. Za poslední dva týdny bylo mezi nimi v přepočtu na 100.000 obyvatel 924 nově nakažených, což je proti poslednímu dni v roce nárůst zhruba o 50 případů. Zhoršuje se i podíl pozitivních testů na celkovém počtu testovaných.

Na pátém stupni pohotovosti je index PES ve všech krajích Česka. Od čtvrtka se ve všech krajích také zvýšil s výjimkou Moravskoslezského, kde zůstal na 89 bodech. Nejhorší situace je ve Středočeském a Pardubickém kraji, kde je skóre na 95 bodech ze sta. Reprodukční číslo v nich přesáhlo hodnotu 1,6. V Královéhradeckém kraji index vzrostl na 94 bodů.

Ministerstvo zdravotnictví index PES zveřejňuje od počátku října, v lednu chystá změny v jeho výpočtu. Novou metodiku připravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Jeho ředitel Ladislav Dušek před Vánoci uvedl, že v parametrech pro výpočet indexu velmi pravděpodobně nebude podíl pozitivních mezi testovanými, zohledňovat se naopak bude počet pacientů v nemocnicích.

Pátému stupni PES odpovídají vládní opatření proti šíření nákazy. Zavřené jsou restaurace a většina obchodů a služeb, lidé se mohou na veřejnosti setkávat maximálně ve dvou, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Mezi 21:00 a 05:00 platí zákaz vycházení.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky