Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamáček: Pokud Babiš dál nouzový stav nechce, nemá smysl žádat

Jan Hamáček
Jan Hamáček
Foto: Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images

Nemá smysl žádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu v Česku, pokud si to premiér Andrej Babiš (ANO) nepřeje, uvedl dnes na twitteru šéf Ústředního krizového štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Dodal, že na ministerstvu vnitra vydá pokyn k přípravě ukončení centrální distribuce ochranných pomůcek k 30. dubnu. Babiš předtím televizi Prima řekl, že on a ministři za ANO další prodloužení nouzového stavu kvůli koronavirové epidemii nechtějí, zástupci ČSSD ve vládě mají opačný názor.

Hamáček se v posledních dnech opakovaně vyslovil pro další pokračování nouzového stavu, který platí v celé republice od 12. března. Varoval, že jeho ukončení by přineslo komplikace, například by nebylo možné centrálně nakupovat zdravotnické prostředky. "Vydám na ministerstvu vnitra pokyny k přípravě ukončení centrální distribuce ochranných pomůcek k 30. dubnu," uvedl dnes v reakci na Babišovo vyjádření.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se domnívá, že kvůli snazšímu nákupu zdravotnického materiálu není třeba nouzový stav prodlužovat. "My dneska máme i speciální ustanovení v zákoně o veřejných zakázkách, kterým se můžeme řídit," řekla v České televizi. Úřady podle Schillerové mohou přijímat opatření také podle zdravotního zákona.

Kabinet naposledy nouzový stav v Česku prodloužil 9. dubna po souhlasu Sněmovny do konce měsíce. Sám jej mohl v březnu vyhlásit jen na 30 dnů. Opoziční strany se k dalšímu prodlužování nouzového stavu staví rezervovaně, pro usnadnění nákupu ochranných pomůcek by podle nich vláda měla předložit v režimu legislativní nouze novelu zákona o veřejných zakázkách. KSČM, která vládu ANO a ČSSD toleruje, dnes připustila prodloužení nouzového stavu do 17. května.

Hamáček v posledních dnech uváděl, že kromě centrálních nákupů konec nouzového stavu znemožní i kontrolovat vstup cizinců do země či ukládat pracovní povinnost. Asociace krajů tento týden na videokonferenci požadovala, aby vláda předložila plán, jak bude po případném konci nouzového stavu vypadat zásobování krajů. "Jde nám o to, zda kraje nadále budou zahrnuty do centrálního zásobování, nebo budou řešit zásobování po své linii. Každopádně na to musíme být velmi dobře připraveni," uvedl v pondělí úřadující šéf asociace Jiří Běhounek (za ČSSD). Babiš podle něj přislíbil, že otázku vyřeší vláda tento týden.

Bez nouzového stavu také podle Hamáčka nemohou hejtmani a starostové uskutečňovat krizová opatření ústředních orgánů. Nebylo by také možno nařídit pracovní povinnost třeba pro pracovníky sociálních zařízení. "Připomínám, že právě využitím institutu pracovní povinnosti se podařilo řešit kritickou situaci s nedostatkem personálu v nemocnicích, zařízeních služeb sociální péče a podobně," napsal Hamáček v dopisu adresovaném Babišovi, který vicepremiér zveřejnil dnes na twitteru. V dopise s datem 20. dubna Hamáček uvádí, že situace stále není taková, aby se dala zvládnout bez prodloužení nouzového stavu.

Babiš dnes Primě řekl, že není důvod nouzový stav prodlužovat. "Nevidíme žádné důvody," uvedl. Stejný názor mají všichni ministři za ANO, opačně se k tomu staví členové vlády za sociální demokracii, dodal. Kabinet si podle něj ve čtvrtek má argumenty vyříkat a definitivně rozhodnout.

Nouzový stav je státní krizové opatření vyhlašované v případě závažných situací, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví či majetek anebo vnitřní pořádek a bezpečnost. Na základě současného nouzového stavu vláda zprvu vydávala opatření k omezení svobody pohybu nebo k uzavření velké části obchodů a zákazu nabízení služeb. Následně většinu přeměnila na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

Témata:  Jan Hamáček Andrej Babiš nouzový stav

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy