Epidemie covidu po třech dnech zpomalila, ve středu přibylo 8559 případů

V Česku ve středu přibylo 8559 potvrzených případů covidu-19. Po třech dnech růstu je to mezitýdenní pokles, minulou středu bylo nových případů více než 9000. Laboratoře odhalily i 1640 podezření na opakovanou nákazu, rovněž méně než před týdnem. V nemocnicích je s koronavirem 2205 lidí, v posledních dvou dnech počty klesají. Snížila se také incidence. Na 100.000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 503 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Ilustrační fotografie

Nadále klesá zájem o testy. Laboratoře jich ve středu provedly asi 29.500, před týdnem jich bylo zhruba o 6500 více. Pozitivita ale zůstává relativně vysoká. U preventivních testů bylo ve středu pozitivních více než 23 procent vzorků. To je jeden z nejvyšších podílů za dobu trvání epidemie. Před týdnem se jejich pozitivita držela okolo 18 procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, se pak covid prokázal v téměř 26 procentech, což je nejvíce za měsíc.

Minulou středu bylo s koronavirem hospitalizováno 2388 lidí, jejich počet tak za týden klesl o necelé dvě stovky. V těžkém stavu je 129 pacientů, o 21 méně než před týdnem. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška by mělo do nemocnic směřovat v následujících dnech průměrně 200 pacientů, 20 na jednotky intenzivní péče.

Incidence se k dnešku zvýšila výrazněji pouze v Olomouckém kraji, nepatrně rostla i v jižních a středních Čechách. Nejnižší zůstává nadále v Plzeňském kraji, kde na 100.000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 634 nakažených. Naopak relativně nejlepší situace je v Karlovarském kraji, který má incidenci 358.

Očkovat proti koronaviru se ve středu nechalo 3579 lidí, nejvíce v tomto týdnu. Pro třetí posilující dávku si přišlo téměř 2800 zájemců, první očkování podstoupilo 295 lidí. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve středu řekl, že Evropská unie chystá společnou strategii na přeočkování proti covidu-19 na podzim. Zatím ale podle něj není jasné, jakou by se očkovalo vakcínou.

V Česku se od pondělí rozvolnila další protiepidemická opatření. Nošení respirátorů už je povinné pouze v hromadné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách. Na ostatních místech není nutná žádná ochrana dýchacích cest. Povinnost zakrývání nosu a úst byla spolu s vývojem epidemie opakovaně zmírňovaná a znovu zpřísňovaná.

První případy koronaviru v Česku se potvrdily 1. března 2020. Za dobu trvání epidemie se v zemi prokazatelně nakazilo více než 3,7 milionu lidí, zemřelo 39.271 z nich.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky