ČNB uložila pokutu půl milionu korun poskytovateli úvěrů Comfort Money

Česká národní banka (ČNB) uložila pokutu půl milionu korun společnosti Comfort Money za chyby při poskytování spotřebitelských úvěrů.

Česká národní banka

Pochybení se firma podle pravomocného rozhodnutí ČNB dopustila v roce 2021 a první polovině roku 2022.

Společnost podle ČNB nezavedla účinná pravidla pro hodnověrné zjištění výdajů spotřebitelů při posuzování toho, zda jim může poskytnout spotřebitelský úvěr. Chyběla jí také pravidla pro nestranné a odborné ocenění předmětu, kterým spotřebitelé ručili za úvěry na bydlení.

Firma Comfort Money je od roku 2018 v rejstříku ČNB jako nebankovní poskytovatel spotřebitelských úvěrů. Pokutu jí ČNB udělila na základě prověřování smluv o poskytovaných úvěrech, které zahájila v polovině loňského roku. Centrální banka rozhodla o uložení pokuty ve spodní sazbě zákonného rozpětí, konstatovala přitom, že výše sankce nebude mít na firmu likvidační dopad.

ČNB letos uložila pokutu i dalšímu nebankovnímu poskytovateli úvěrů, společnosti Fair Credit Czech. Firma podle centrální banky v minulosti zanedbávala zkoumání finanční situace lidí, kterým půjčuje. ČNB ji za to pokutovala třemi miliony korun.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky