Členské státy souhlasí s tím, že se Ukrajina stane členem NATO

Všechny členské státy NATO souhlasí s tím, že se Ukrajina stane členem aliance, prohlásil dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Alianční země také Ukrajinu podporují v její obraně proti ruské ozbrojené agresi a vytrvají v tom tak dlouho, jak to bude potřeba, dodal před zahájením neformálního jednání ministrů zahraničí NATO, které se koná v Norsku.

Ilustrační fotografie

Šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková při příchodu uvedla, že dveře do Severoatlantické aliance zůstávají pro zájemce o členství otevřené, není ale možné, aby do NATO vstoupila země, která bojuje ve válce. "Je jasné, že nemůžeme mluvit o přijetí nových členů, kteří jsou uprostřed války," prohlásila Baerbocková před novináři v Oslu.

Na tom, že se Ukrajina stane členskou zemí aliance se shodl už summit organizace v Bukurešti v roce 2008. Další přístup NATO k bránící se zemi, která už o vstup loni v září formálně požádala, bude klíčovým tématem červencového aliančního summitu v litevském Vilniusu.

Na dotaz, zda se postoj aliance k Ukrajině nezměnil poté, co se objevují informace o ukrajinských přeshraničních útocích, Stoltenberg odpověděl: "Naše pozice je stejná jako na začátku války, Ukrajina má právo bránit se." Ruská metropole Moskva tento týden čelila rozsáhlému útoku bezpilotními letouny.

"Všichni spojenci se shodují na tom, že Moskva nemá právo veta, pokud jde o rozšiřování NATO," řekl Stoltenberg novinářům. Je to postoj, který aliance zastává dlouhodobě.

Jak dnes generální tajemník NATO rovněž dodal, až válka skončí, je potřeba zajistit, aby "se podobná ruská agrese již neopakovala".

Hlavními tématy neformálního jednání ministrů zahraničí NATO jsou právě válka na Ukrajině, kolektivní obrana aliance a finanční prostředky pro její zajištění a Čína, uvedl již dříve Stoltenberg,

Témata: NATO | Ukrajina | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky