Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čeští zákazníci IKEA si budou moci od pondělí objednávat zboží do výdejních boxů

IKEA
IKEA
Foto: INT

Čeští zákazníci nábytkářského řetězce IKEA si budou moci od pondělí objednávat zboží do výdejních boxů. Nejprve začnou fungovat schránky u obchodního domu v Praze na Zličíně, později i v Praze na Černém Mostě a v Brně. Boxy jsou v šesti velikostech a objednat do nich lze veškeré výrobky dostupné na webu IKEA.cz, včetně rozměrných, jako jsou pohovky či matrace. IKEA to dnes uvedla v tiskové zprávě. Výdejní boxy provozují i další firmy v ČR.

Zákazníkům bude na Zličíně k dispozici 44 schránek, na Černém Mostě 21 a v Brně 45 boxů, přístupné budou 24 hodin denně, každý den v týdnu. Cena za využití začíná na 49 korunách u objednávek do 15 kilogramů. Lidé však za službu zaplatí nejvýše 499 korun, pokud hmotnost zboží přesahuje 200 kilogramů.

Po zadání a zaplacení objednávky v e-shopu lidé pro vyzvednutí v boxu musejí zvolit službu Klikni a vyzvedni, kde vyberou výdejní box. "Až bude vaše objednávka připravená k vyzvednutí, obdržíte SMS s kódem, který zadáte na obrazovce umístěné na výdejních boxech IKEA. Po zadání kódu se automaticky otevřou dvířka boxu, ve kterém se nachází vaše objednávka. Pokud se nevejde do jedné skříňky, rozdělíme ji a umístíme ji do několika boxů. V takovém případě obdržíte dva kódy, abyste si mohli vyzvednout kompletní objednávku," uvedla manažerka projektu z oddělení logistiky IKEA ČR Jana Jakubcová.

IKEA má podle Jakubcové s výdejními schránkami dobrou zkušenost z Maďarska, kde na jedno stanoviště připadá podle ní denně v průměru 15 vyzvednutých objednávek.

Internetový prodejce Alza aktuálně v ČR provozuje zhruba 640 AlzaBoxů, další má na Slovensku a v Maďarsku, celkem přes 1000. "Síť AlzaBoxů jsme nedávno otevřeli celému trhu, od dopravců přes retailové hráče až po malé e-shopy. Proto je její další rozvoj naší jasnou prioritou. Loni jsme počet boxů ztrojnásobili, letos v nastavené rychlosti pokračujeme a do poloviny příštího roku bychom chtěli mít v provozu zhruba 3000 AlzaBoxů," řekl ředitele expanze, facility a showroom managementu Alza.cz Jan Moudřík. Alza podle něj loni prostřednictvím schránek zákazníkům doručila asi tři miliony balíčků za více než tři miliardy korun.

Obliba doručování do výdejních boxů podle Moudříka neustále roste. Kromě toho, že jsou zákazníkům dostupnější, pomohla i pandemie. Lidé si podle něj uvědomili, že se jedná o jeden z nejbezpečnějších způsobů doručování.

Širokou sítí výdejních schránek disponuje také logistická firma Zásilkovna, která počet svých Z-Boxů letos zvýšila ze stovky na 500. Výdejní boxy provozuje také logistický operátor WeDo. Správa železnic se nedávno s Českou poštou dohodla na zřízení míst pro výdej poštovních balíků na 144 železničních nádražích.

Témata:  IKEA

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy