Česko by mohlo otevřít hranice s Rakouskem a Slovenskem, uvedl Prymula

Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula nevidí důvod pro to, aby Česko neotevřelo hranice s Rakouskem. Návrh na jejich otevření dnes projedná vláda, řekl Prymula České televizi. Současně nevyloučil, že by se tak mohlo stát tento týden. Stanovení termínu je podle něj ale záležitostí ministerstev zdravotnictví a vnitra. Rakousko otevřelo všechny hraniční přechody s Českem o víkendu.

Ilustrační fotografie
reklama

S ohledem na dobrou epidemiologickou situaci vláda podle Prymuly dnes zřejmě projedná i otevření hranic se Slovenskem. "S velkou mírou pravděpodobnosti navrhneme i otevření hranic se Slovenskem," řekl náměstek ČT. Německo a Polsko podle něj naopak představují pro Česko kvůli tamní situaci ještě určité riziko.

"Slovensko je obecně velmi klidné, situace je mnohem příznivější než u nás, s jedinou výjimkou, a to jsou romské osady. Tam příliš mnoho opatření neprobíhá, a to pro nás znamená svým způsobem problém, protože právě z těchto osad by mohlo dojít k migraci na naše území," uvedl Prymula k situaci na Slovensku. Podle něj se proto bude muset u Slovenska najít nějaký režim, jak případně regulovat migraci z romských osad.

V Polsku je podle Prymuly kvůli nákaze rizikem příhraniční Slezsko. S ohledem na to v úvahu podle něj připadá jen diskuse o tom, jestli otevřít některé přechody, které by byly dál od Slezska.

Situaci v Rakousku náměstek zhodnotil jako stabilizovanou, klidnou a podobnou jako u nás. "Rakousko je na tom nepochybně dobře, a protože je situace podobná, s Rakouskem nevidím sebemenší důvod, proč by neměly být otevřeny hranice s ním i na naší straně," uvedl.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes ČT řekl, že Česko jedná s Rakouskem o tom, aby lidé mohli vycestovat nejen z nutných důvodů, ale například i kvůli návštěvě příbuzných nebo turismu. "S rakouskou stranou budeme mít zítra (v úterý) videokonferenci, kde chceme postup dořešit. Myslím, že datum 8. června, na kterém jsme se původně shodli, bychom mohli posouvat," uvedl ministr.

Rakousko otevřelo všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem od půlnoci na neděli a kontroly kvůli koronaviru tam mají být už jen namátkové. Z české strany zůstává otevřeno osm běžných přechodů a dva vlakové, jinak hranice otevřené nejsou. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová o víkendu ČTK sdělila, že pro návrat do České republiky bude nadále nutný negativní test na koronavirus, jinak bude muset cestovatel do povinné 14denní karantény.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky