Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny ropy se po propadu způsobeném novou mutací koronaviru opět zvyšují

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, a zmírňují tak mohutný páteční propad, za kterým stály obavy z nové mutace koronaviru. Ke zdražování ropy také přispívají spekulace, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci by v reakci na novou mutaci viru mohli pozastavit zvyšování těžby.

Cena severomořské ropy Brent krátce po 08:00 SEČ vykazovala nárůst o 3,8 procenta na 75,49 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 4,6 procenta a prodávala se za 71,26 dolaru za barel.

V pátek se ceny ropy snížily zhruba o deset dolarů na barel, zaznamenaly tak nejprudší pokles od loňského dubna. Brent zlevnil o 11,6 procenta a WTI o 13,1 procenta.

Na trhu navzdory dnešnímu růstu cen přetrvávají obavy, že šíření nové varianty koronaviru by mohlo mít negativní dopad na poptávku po pohonných hmotách. "Viděli jsme (dnes) určitou korekci, protože páteční propad cen ropy byl přehnaný," uvedl podle agentury Reuters analytik Tacufumi Okoši ze společnosti Nomura Securities. "Pokud bude trh opět klesat, skupina OPEC+ by mohla pozastavit plánované zvyšování produkce ropy, aby podpořila ceny," dodal.

Skupina OPEC+, která zahrnuje kartel OPEC a jeho spojence v čele s Ruskem, by měla o své těžební politice rozhodovat ve čtvrtek. Skupina se v červenci dohodla, že bude od srpna každý měsíc zvyšovat denní produkci o 400.000 barelů.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v neděli uvedla, že zatím není jasné, zda nová mutace koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami viru SARS-CoV-2 nakažlivější nebo zda způsobuje závažnější onemocnění.

"Všichni budou sledovat, jakým způsobem omikron ovlivní světovou ekonomiku a poptávku po pohonných hmotách," uvedl analytik Hirojuki Kikukawa. V centru pozornosti tento týden podle něj budou i rozhovory o obnovení jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi z roku 2015.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR Londýn - ICE Brent leden 75,49 72,72 New York - NYMEX WTI leden 71,26 68,15

Témata:  ropa Koronavirus COVID-19

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy