Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cena zlata letos klesla o 7,5 procenta, ještě více zlevnily stříbro a platina

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Cena zlata se v listopadu výrazně nepohnula a na konci měsíce se troyská unce obchodovala za zhruba 1800 dolarů, což je o 7,5 procenta méně než na začátku roku. Ještě více zlevnily letos stříbro a platina. Naopak o desítky procent v tomto roce zdražily průmyslové kovy. ČTK to dnes řekl analytik společnosti Golden Gate CZ Marek Brávník.

V minulých dnech zlato zpevňovalo především po zprávách o nové variantě koronaviru Omicron, které poslaly dolů akciové trhy, upozornil Brávník. Stříbro naopak v 11. měsíci svou ztrátu dál prohlubovalo, když jeho kurz klesl o jeden dolar na 22,85 USD za unci. To je o téměř 15 procent níže než na začátku roku.

"Vzhledem k očekávanému zhoršování situace kolem koronaviru kvůli výskytu nové varianty lze očekávat zvýšenou poptávku po zlatě a růst jeho kurzu. Pravděpodobně se tak bude opakovat situace z loňského roku, kdy žlutý kov jako bezpečný přístav dosáhl až na rekord 2100 USD za unci," uvedl Brávník.

Platina se na konci listopadu obchodovala okolo 964,5 USD za unci a od začátku roku tak ztrácela přes deset procent. Po nadějném říjnu se tak ztráta proti začátku roku zhruba zdvojnásobila. Palladium po poklesu ceny na 1784 dolarů ztrácelo proti lednu 28 procent. Hlavním důvodem byla omezená poptávka ze strany automobilového průmyslu, nicméně platinu a palladium by mohla část investorů vnímat jako bezpečné aktivum vzhledem ke koronavirové panice i rostoucí inflaci, dodal Brávník.

Úspěšný rok zatím zažívají průmyslové kovy, jako jsou měď, zinek nebo hliník. Důvodem je pokračující oživení výroby. Měď například posílila o 26 procent na 9,6 USD za kilogram a hliník vzrostl o 30 procent na 2642 USD za tunu.

Podle investičního stratéga Jana Sušánky ze společnosti Sušánka & partneři se letos daří rizikovým aktivům, které rostou téměř o 30 procent. Proti tomu právě komodity zažívají spíše špatné období. Nyní vlivem přerušení dodavatelských řetězců a růstu akcií není mezi investory velký zájem po komoditách, což má vliv na klesající cenu, doplnil.

Investoři, kteří se bojí velkých propadů u akcií, mohou podle Sušánky uložit část v portfolia právě do komodit v doporučované výši do deseti procent portfolia. "Nyní kvůli velké rozkolísanosti na trzích z důvodu nové verze koronaviru se může objevit korekce deset i více procent. V případě, že by ke korekci došlo, je vhodné investovat hotovost do akcií ve slevě,“ uzavřel.

Témata:  zlato ekonomika

Aktuálně se děje

16. dubna 2024 12:03

16. dubna 2024 10:45

12. dubna 2024 9:53

Prodejci kol v ČR mají potíže. Odbyt jde pomaleji, roste ale zájem o karbonové rámy

Čeští prodejci jízdních kol se aktuálně potýkají s problémy a mají plné sklady. Trh s cyklistikou se propadl přibližně o jednu třetinu a některé firmy musely snížit plánovanou výrobu nových kol. Nepomohla především skutečnost, že prodejcům se nepovedlo doprodat zásoby jízdních kol z roku 2022/23, a to i přes různé slevové akce.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy