Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Aktualizaci opatření PES projedná vláda až v pondělí

Jan Blatný
Jan Blatný
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Aktualizaci opatření protiepidemického systému PES, která by měla v Česku platit od 1. února, dnes vláda z časových důvodů neprojednala. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Ministři mají informace o chystaných úpravách k dispozici, Blatný je ale chce ostatním členům kabinetu představit v pondělí obšírněji.

Blatný plánoval představit úpravy dnes, nezbyl na to ale prostor. "Dnes to časové okno vyhrazené pro mimořádné jednání vlády neumožnilo. Bude to ještě diskutováno v pondělí a následně podle toho bychom upravovali usnesení vlády," uvedl. Stále by ale platil nejvyšší pátý stupeň, kterému v Česku opatření odpovídají nyní. "V pátém stupni jsou ty změny poměrně malé," doplnil Blatný.

Ministr dnes zopakoval, že do posuzovaných parametrů v rámci PES by se měla kromě počtu případů promítnout také naplněnost nemocnic. "Konkrétně 3000 osob na lůžkách a 450 osob na jednotkách intenzivní péče, abychom spolu se splněním dalších kritérií mohli uvažovat o posunu do stupně čtyři," řekl.

Blatný dříve avizoval, že v některých stupních rizika bude možné pořádat hromadné akce pro účastníky, kteří předloží negativní test. Rozhodne o tom pořadatel. Podle dřívějších informací by s testem mohlo být také dovoleno ubytování v hotelu nebo návštěva restaurace.

Systém PES představilo ministerstvo zdravotnictví v listopadu. Je rozdělen do pěti stupňů pohotovosti podle rizikového skóre, které se počítá na základě vybraných epidemiologických parametrů. Řídí se podle něj fungování jednotlivých sfér podnikání i běžných aktivit, stanoví například počet lidí, kteří se mohou potkávat.

Témata:  Koronavirus COVID-19 Jan Blatný

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy