Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Po obrovské vzpouře uprchlíků učiní Bulharsko radikální krok. Deportuje vzbouřence ze země

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: UNHCR

Po obrovské vzpouře v největším uprchlickém táboře v Bulharsku se úřady rozhodly učinit radikální krok. Kvůli šarvátce mezi policií a běženci, do které se zapojily stovky Afgánců, rozhodly orgány o vyhoštění 250 osob. Informuje o tom rakouský list Kronen Zeitung.

Kvůli masivním nepokojům, které zachvátily tábor v Harmanli a které trvaly skoro celý den, úřady oznámily, že vyhostí 250 Afghánců, kteří přispěli k rušení pořádku. Vláda v pondělí uvedla, že 50 afghánských státních příslušníků již souhlasilo, že odejde dobrovolně. Dalších 200 je připravováno na deportaci, píše Kronen Zeitung.

Bulharské úřady uvádějí, že mnoho mužů, kteří se účastnili nepokojů, pocházelo z Afghánistánu a že vůdce, který násilí zorganizoval, byl Afgánec původně deportovány z Německa. Policie proti běžencům při nepokojích použila vodní děla, zatčeno bylo asi 400 osob. Z těchto čtyř stovek zadržených bude 18 migrantů formálně obviněno z vandalství proti státnímu majetku a výtržnictví. Další tisíc migrantů, kteří odmítli dodržovat nařízení vydaná policií, bude přerozděleno do jiných táborů podél bulharsko-turecké hranice.

Všechny přistěhovalecké tábory v Bulharsku, nejchudší zemi Evropské unie (EU), jsou plné kvůli migrantům, kteří stále překračují hranice z Turecka. Vzpoura vypukla poté, co si pravicoví demonstranti stěžovali, že migranti působí škody v místních komunitách a šíří choroby. Úřady připustily, že více než 100 migrantů trpí kožními nemocemi, viry nebo neštovicemi. I proto se úředníci rozhodli dát celou populaci Harmanli čítající 3000 osob pod zámek. Povinná karanténa však vzbudila mezi migranty hněv, kteří pak vedl až ke vzpouře, bojům s policií a házení kamenů. Několik policistů bylo zraněno.

Bulharsko řeší problémy s rostoucím počtem migrantů vzhledem k tomu, že se stalo, stejně jako Řecko, první a často poslední zastávkou migrantů vstupujících do EU. Brusel doufal, že přerozdělí migranty z Bulharska, Řecka a Itálie mezi všechny země, někteří členové však byli proti. Maďarští občané pak tyto kvóty odmítli i v referendu, která ale kvůli nízké účasti není závazné.

Témata:  Bulharsko uprchlíci

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy