Boj s kuřáky začíná: Odpudivé krabičky jsou tady

Doba, kdy krabičky od cigaret "zdobily" tak maximálně varovné nápisy, je definitivně pryč. Od dnešního dne totiž musí výrobci dodávat do trafik pouze krabičky s odstrašujícími obrázky. Dosavadní krabičky se mohou doprodávat ještě tři měsíce.

Ilustrační fotografie
reklama

Pokud si ode dneška budete chtít koupit krabičku s cigaretami, připravte se na to, že vás čeká nepříjemná podívaná. Novela zákona o potravinách, kterou zavedla Evropská unie, totiž nařizuje výrobcům cigaret umisťovat na krabičky varovné obrázky, které budou pokrývat minimálně 65 % její plochy. Krabičky v dosavadní úpravě se mohou doprodávat ještě do začátku prosince.

Novela má za cíl snížit počet kuřáků, a to především v řadách mladých lidí, kteří s kouřením teprve začínají. Mnozí jsou ale skeptičtí, jestli obrázky skutečně kuřáky od zlozvyku odradí. V Británii podle průzkumů odpudivé obrázky přestaly svou funkci plnit po pouhých deseti letech a lidé je berou jako samozřejmost. Na Slovensku, kde novela platí od května, vyvolala pouze zvýšený zájem o tabatěrky.

Jeden z varovných obrázků na krabičkách cigaret najdete ZDE

Obrázků je připraveno celkem 42, a to ve třech souborech. Každý by se měl používat jeden rok a to také u elektronických cigaret. Kromě obrázků novela zavádí také zákaz prodeje malých balení do 20 cigaret a tabáku pod 30 gramů. Do roku 2020 by měla zcela zakázat prodej mentolových cigaret.

Témata: kouření

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky